PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Student stomatologii mistrzem MTB

Mirosław Stańczyk
12-07-2016, 08:12
Student stomatologii mistrzem MTB Oskar Pluciński
Wybitni zawodnicy zazwyczaj wiele osiągają w życiu niezwiązanym z wyczynowym sportem. Czy podobnie będzie w przypadku Oskara Plucińskiego studenta stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i znakomitego zawodnika rywalizującego z dużymi sukcesami w maratonach MTB, zawodach cross country oraz wyścigach przełajowych?

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Student stomatologii wyczynowym sportowcem, odnoszącym nietuzinkowe sukcesy, to zdarza się wyjątkowo rzadko. Studia medyczne są na tyle absorbujące, że trudno o realizację – i to z sukcesem - tak czasochłonnej pasji.
Oskar Pluciński: Na pewno ciężko jest pogodzić sport na wysokim poziomie z nauką. Życie towarzyskie należy odłożyć na dalszy plan. Ciężko trenując nie można pozwolić sobie na nieprzespanie nocy lub na spożycie wysokoprocentowego napoju. Mnie to nie przeszkadza, wybrałem taki tryb życia i nie zamierzam tego zmieniać. Oczywiście, od czasu do czasu spotkam się ze znajomymi, bo nie samym rowerem człowiek żyje.

Sukcesy zarówno w sporcie jak i w zawodzie napędzają człowieka do działania. Podnoszą się morale, nasze samopoczucie jest na najwyższym poziomie. Chyba nikt z nas nie lubi porażek, ale one też jest potrzebne. Każda porażka powoduje mobilizację. Ja traktuję porażkę jako naukę i informację, na co muszę zwrócić uwagę następnym razem. 

infoDENT24.pl: Władze uczelniane rozumieją swoiste problemy osób ze sportową  pasją?
Oskar Pluciński: Uważam, że polskie uczelnie nie angażują się i zbyt mało pomagają sportowcom. Powinniśmy wziąć przykład od zachodnich sąsiadów, tam sportowcy studenci reprezentujący barwy narodowe oraz uczelniane są wspierani przez akademickie władze oraz studenckie kluby sportowe. Naukę i sport można pogodzić, trzeba tylko wiedzieć, co jest dla człowieka ważne.

infoDENT24.pl: Jak ważna jest stomatologia dla mistrza rowerowej rywalizacji?
Oskar Pluciński: Dlaczego stomatologia? Lubię pomagać ludziom oraz dbać o zdrowie, ale też wiem, że kończąc ten kierunek będę w stanie zapewnić dobre warunki życia mojej rodzinie.

Poza tym, wiele informacji, których dowiedziałem się na studiach, jestem w stanie wykorzystać w kolarstwie. Zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne dla sportowców! Wiele chorób bierze właśnie swój początek w jamie ustnej, a zdrowie naszego organizmu to podstawa! 

infoDENT24.pl: Powiedzieć, że ktoś jest kolarzem, to nie powiedzieć nic.
Oskar Pluciński: Faktycznie jazda na rowerze ma wiele wymiarów. W moim przypadku jest to rywalizacja zarówno w maratonach MTB, zawodach cross country oraz wyścigach przełajowych. Trasa maratonu to zazwyczaj jedno duże okrążenie (od 50 do 100km, wszystko zależy od rangi zawodów). Startujemy wspólnie i wygrywa ten, który pierwszy minie linię mety. Zawody cross country oraz przełajowe są bardzo zbliżone do siebie. Ścigamy się na pętlach o długości +/- 3-4km. Tempo wyścigu jest bardzo wysokie, organizm pracuje na najwyższych obrotach. Dodam, że średnie tętno w trakcie 1,5 godzinnego wyścigu to 180-185 uderzeń na minutę.

SŁOWA KLUCZOWE
hobby   sport  

POLECAMY W SERWISACH