PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stu pacjentów zakażonych WZW i HIV w gabinecie stomatologicznym

jsz
18-11-2013, 14:17
Stu pacjentów zakażonych WZW i HIV w gabinecie stomatologicznym 100 pacjentów zakażonych WZW i HIV w gabinecie stomatologicznym (Fot. PTWP)
Nie przestaje rosnąć liczba osób zakażonych HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C w jednym z gabinetów stomatologicznych w Oklahomie (USA). To efekt kolejnych zgłoszeń pacjentów na testy przesiewowe. Lista potencjalnych „ofiar” chirurga stomatologicznego jest w dalszym ciągu otwarta.

W.Scott Harrington od lat leczył pacjentów nic nie robiąc sobie z zasad higieny pracy i zdrowego rozsądku. Używał brudnych narzędzi, niesprawnego sprzętu do sterylizacji. Jednorazowe materiały higieniczne wykorzystywał wielokrotnie.

Gdy sytuacja wyszła na światło dzienne, władze stanowe wysłały do 7 tys. pacjentów dr. Harringtona, leczących się u niego od 2007 r., listy z prośbą o wykonanie badań na obecność HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Do tej pory zgłosiło się 4200 osób. Badania wykazały, że 100 z nich zostało zakażonych w gabinecie stomatologicznym. U 90 pacjentów wykryto WZW typu C, u 6 WZW typu B, a u 4 zdiagnozowano HIV.

Nieoficjalnie mówi się, że liczba chorych może być wyższa. W.Scott Harrington posiadał prawo do wykonywania zawodu ponad 30 lat.

Chirurg przyznał się do winy. Sprawa jest w toku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w USA   sterylizacja   zakażenia   WZW  

POLECAMY W SERWISACH