PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stracił licencję za wyrwanie 20 zębów

06-05-2013, 00:01
Stracił licencję za wyrwanie 20 zębów (fot. sxc.hu)
Stracił licencję za wyrwanie 20 zębów (fot. sxc.hu)
Sąd w Niemczech odebrał dentyście uprawnienie do wykonywania zawodu za niezgodne ze sztuką lekarską podjęcie leczenia bez zgody pacjenta. Po tym jak w wyniku silnej narkozy, pacjent stracił przytomność, lekarz usunął mu 20 zębów bez postawienia precyzyjnej diagnozy oraz bez wcześniejszej konsultacji.

Po wybudzeniu, pacjent był zszokowany. W zaistniałej sytuacji, sąd przyznał mu prawo do odszkodowania, a nieodpowiedzialnego lekarza skazał na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu - za uszkodzenie ciała pacjenta oraz dodatkowo na karę grzywny za naruszenie ustawy o środkach znieczulających. Ponadto, sąd lekarski odebrał lekarzowi prawo do wykonywania zawodu.

Jak podaje niemiecka agencja prasowa DPA, lekarz dentysta nie przyznał się do winy i wniósł skargę wobec zarzutów, jednak sąd administracyjny w Magdeburgu ją oddalił. Jak napisano w uzasadnieniu - dentysta zachował się niegodnie.

Przypomnijmy, że w Polsce (zgodnie z art. 445 Kodeksu Cywilnego), pacjentowi, który w wyniku błędu lekarskiego doznał krzywdy, sąd może przyznać odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   dentysta w Niemczech  

POLECAMY W SERWISACH