PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Strach przed bólem? Jest coś gorszego

ms
11-02-2014, 10:40
Strach przed bólem? Jest coś gorszego Strach przed bólem? Jest coś gorszego. (foto: sxc.hu)
Czego się boją pacjenci, którzy mają zaplanowaną wizytę w gabinecie stomatologicznym? Z pewnością wydatków, ale zdecydowanie bardziej bólu, który może pojawić się w trakcie leczenia. Okazuje się jednak, że jest coś gorszego.. oczekiwanie na ból.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Institute of Global Health Innovation (IGHI) w Imperial College London oraz z Wellcome Trust Centre for Neuroimaging w University College London. Badacze zadali szereg pytań respondentom w drażliwych kwestiach bólu.

Okazuje się, że 71 proc. badanych wolałoby znieść ból o większym natężeniu, o ile pojawiłby się on znienacka lub w możliwie krótkim okresie. Dla tej grupy ankietowanych oczekiwanie na ból przynosi gorsze doznania niż samo fizyczne cierpienie. Większość osób twierdziła, że woli poddać się większemu poziomowi bólu niemal natychmiast po informacji o konieczności pojawienia się nieprzyjemnego doznania, niż długo oczekiwać na ból.

Jest jednak jeden podstawowy kłopot z tymi badaniami. Prawdopodobnie brała w nich udział większa grupa osób po stronie badaczy niż ankietowanych. Okazuje się, że materiał badawczy oparto o wypowiedzi ... 35 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   znieczulenia  

POLECAMY W SERWISACH