PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia dziecięca: 170 ekstrakcji dziennie

kan
14-04-2018, 16:28
Stomatologia dziecięca: 170 ekstrakcji dziennie W Wielkiej Brytanii usuwanych jest dziennie ponad 170 zębów u dzieci (fot. pixabay)
Na terenie Anglii i Walii dentyści wykonują do 170 ekstrakcji dziennie u pacjentów poniżej 18 r. ż.

Z roku na rok rośnie liczba wykonywanych ekstrakcji zębów u dzieci poniżej 18 r. ż. Według danych brytyjskiej organizacji Local Government Association tylko na terenie Anglii i Walii liczba tych zabiegów sięga obecnie 170 dziennie.

Za przyczynę takiego stanu dziecięcego uzębienia uznaje się nadmiar słodkich pokarmów i napojów oraz zły stan higieny jamy ustnej (wprowadzono właśnie podatek od cukru zawartego w pożywieniu). Na przykład, cytując dalej dane LGA blisko 40 proc. dzieci w wieku 11-15 lat pije słodkie napoje co najmniej raz dziennie. Te napoje to podwójne zagrożenie dla zębów w opinii British Society of Paediatric Dentistry. Są i słodkie i kwaśne, więc ich konsumpcja przyczynia się do próchnicy i erozji zębów.

Gdy dochodzi do ekstrakcji, zwykle winna jest bardzo zaawansowana próchnica. Często usuwanie zębów odbywa się w warunkach szpitalnych w narkozie. Co oczywiście sprawia, że koszty rosną - na sfinansowanie 43 tys. ekstrakcji zębów u dzieci brytyjski odpowiednik NFZ czyli National Health Service przeznacza rocznie 36,2 mln funtów. 

- Te wyniki świadczą fatalnie o działaniach ministerstwa zdrowia, które całkowicie zawodzą skonfrontowane z chorobą, której można ze stuprocentowym skutkiem zapobiegać.  Trzeba zacząć inwestować w edukację rodziców i dzieci, by wszyscy dobrze rozumieli działanie cukru na zęby i znaczenie odpowiedniego mycia zębów. I nie będzie tylu ekstrakcji - krytykuje dr  Mick Armstrong, prezydent British Dental Association.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   dziecko_u_stomatologa  

POLECAMY W SERWISACH