PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolog oświadcza, czyli monstrualna trauma

17-01-2013, 00:14
Stomatolog oświadcza, czyli monstrualna trauma (foto: sxc.hu)
Stomatolog oświadcza, czyli monstrualna trauma (foto: sxc.hu)
46-letnia Victoria White przez 20 lat odmawiała wspólnych wyjść do restauracji, nigdy w towarzystwie się nie uśmiechała, przed lustrem godzinami trenowała, aby mówić praktycznie nie otwierając ust. Wszystko za przyczyną wyjątkowo kiepskiego stanu zębów.

Doszło do tego, że Victoria nie spotkała się ze znajomymi, a jeśli już, to najchętniej po zmroku w ciemnych pomieszczeniach, na przykład w kinie. Koleżanki zaczęły myśleć, że jestem wilkołakiem. Wolałam upewniać je w tym przeświadczeniu, niż wyjawić im prawdę.

Victoria jest osobą dobrze wykształconą, posiada tytuł doktora nauk biologicznych, dba o zdrowie, dużo spaceruje, regularnie wykonuje badania lekarskie. Kobieta jednego nie robi dla zdrowia, od 30 lat nie była u dentysty. Panicznie boi się wizyty u stomatologa.

- Codziennie w drodze do pracy i z pracy do domu mijam klinikę dentystyczną, zawsze przechodzę w jej okolicy na drugą stronę jezdni, chociaż w ten sposób nadkładam drogi przyznaje Victoria.

Skąd ta dentystyczna fobia?

Nieszczęście zaczęło się jeszcze za czasów wczesnej młodości. Podczas jednej z wizyt w gabinecie dentystycznym stomatolog powiedział małoletniej wówczas jeszcze Victroii, że dziewczynka ma kamień na zębach, który należy usunąć. Nastolatka odebrała uwagę dentysty jako poważny zarzut. W jej przypadku nie chodziło zatem o strach przed bólem, ale o nieopaczne słowa, które zostały odebrane przez dziewczynkę jako krytyka jej osoby.

Najgorsze jednak nastąpiło niedawno temu. Kobieta dowiedziała się, że ma raka piersi. Okazało się, że przed podjęciem terapii musi przedstawić zaświadczenie od dentysty, iż stan jej uzębienia nie budzi zastrzeżeń. Minął miesiąc, a chora nie potrafiła przemóc się, aby pójść do dentysty. Ostatecznie obawa przed śmiercią przezwyciężyła paniczny strach przed dentystą.

Badania prowadzone w 2012 r. na grupie 100 tys. osób w Yale School Of Medicine wykazały, że ci, którzy regularnie korzystają z zabiegów higienicznych realizowanych przez dentystów, o 24 proc. rzadziej zapadają na choroby serca. Dla tej właśnie grupy prawdopodobieństwo wystąpienia udaru jest o 13 proc. mniejsze. Nie dla wszystkich to wystarczający powód, żeby regularnie odwiedzać dentystę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH