PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stankowscy do Tanzanii zabiorą 1000 szczoteczek do zebów

informacja prasowa/jsz
16-07-2014, 07:53
Stankowscy do Tanzanii zabiorą 1000 szczoteczek do zebów Przemysław i Dorota Stankowscy do Tanzanii wyruszają 18 lipca (fot. archiwum prywatne)
Już 18 lipca rusza wyprawa polskich stomatologów pod Kilimandżaro. Zawiozą oni do Tanzanii szczoteczki do zębów, będą także pracować jako wolontariusze w stworzonej przy sierocińcu klinice dentystycznej. W Moshi na ich pomoc czeka ponad 700 maluchów.

Amerykanie, Niemcy, a teraz także Polacy będą pracować jako wolontariusze w The Mwereni Integrated School for the Blind - szkole integracyjnej pod Kilimandżaro. Obecnie przebywa w niej ponad 700 dzieci z całej Tanzanii. Wśród nich są niewidome maluchy oraz sieroty, głównie albinosi odtrąceni przez swoje rodziny.

W wyprawę wyruszają poznaniacy - lek. stom. Dorota Stankowska oraz lek. stom. Przemysław Stankowski, autorzy książki „Bądź bystry u dentysty". Na miejscu wesprą oni pracę kliniki stomatologicznej, jaką 2 lata temu stworzyli tu wolontariusze z USA. Zawiozą także dzieciom ponad 1000 szczoteczek, past i nitek dentystycznych, jakie udało im się zebrać dzięki hojności Poznaniaków.

Taka pomoc na miejscu jest niezbędna - przekonują pomysłodawcy akcji. Odsetek dzieci z próchnicą w Tanzanii sięga dziś nawet 90 proc. Brakuje pieniędzy na zakup podstawowych środków higieny. Dzieci niejednokrotnie muszą korzystać w kilka osób z jednej szczoteczki do zębów.

- Ośrodek żyje wyłącznie z darów, pomocy wolontariuszy, tego co im się przywiezie, a potrzeby są ogromne. My zawozimy szczoteczki i naszą wiedzę. Na miejscu będziemy pracować w tamtejszej klinice. Wykonamy dzieciom przeglądy, w miarę możliwości podejmiemy się ich leczenia. Będziemy także prowadzić warsztaty z higieny jamy ustnej dla dzieci i ich opiekunów - wyjaśnia lek. stom. Dorota Stankowska.

Dzieciom z Moshi przez ostatnie 2 tygodnie mógł pomóc każdy, przekazując szczoteczki lub nici dentystycznej. Dzięki „pospolitemu ruszeniu" głównie mieszkańców Poznania zebrano blisko 1000 szczoteczek do zębów. - Odzew na naszą akcję był ogromny, czego efektem są wypchane po brzegi kartony ze szczoteczkami, które już w piątek polecą do Tanzanii razem z nami - mówi dr Stankowska.

Dorota i Przemysław Stankowscy to poznańscy stomatolodzy znani ze swoich akcji profilaktycznych i edukacji stomatologicznej Polaków. Parę miesięcy temu napisali oni pierwszy w Polsce poradnik stomatologiczny „Bądź bystry u dentysty", wykorzystującego elementy gelotologii - czyli terapii śmiechem. Ilustracje do książki stworzył Henryk Sawka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH