• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sportowcy w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia próchnicy?

zdrowie.dziennik.pl/szaft
03-11-2014, 13:09
Sportowcy w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia próchnicy? Badania wykazały, że u sportowców zmienia się pH śliny, co powoduje powstanie sprzyjającego, dla rozwoju bakterii, środowiska w jamie ustnej (fot. sxc.hu)
Profesjonalne uprawianie sportu grozi próchnicą i utratą zębów? Zdaniem niemieckich naukowców, są podstawy do obronienia takiej tezy.

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 70 osób. Połowę stanowili zawodowi triatloniści, pozostali to ludzie nieuprawiający systematycznie żadnego sportu. Naukowcy od wszystkich pobrali próbkę śliny. Okazało się, że wśród grupy unikającej systematycznego wysiłku wyniki były podobne, natomiast u osób trenujących najciężej, ryzyko problemów z zębami rosło.

- Badania wykazały, że u sportowców zmienia się pH śliny, co powoduje powstanie sprzyjającego, dla rozwoju bakterii, środowiska w jamie ustnej. Druga rzecz, którą wykazały badania, to obniżenie ilości wydzielanej śliny, co również negatywnie wpływa na ochronę zębów przed bakteriami próchnicowymi. Podczas biegania wydzielają się do krwioobiegu nie tylko endorfiny, czyli hormony szczęścia, ale również adrenalina, która obkurcza naczynia krwionośne m.in. w jamie ustnej, a tym samym prowadzi do zmniejszonego wydzielania śliny - komentuje badania dr n. med. Mariusz Duda, stomatolog z Duda Clinic.

Więcej: www.zdrowie.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
utrata zębów   pH śliny   Mariusz Duda   próchnica   sport  

POLECAMY W SERWISACH