PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Soft drinki: amerykańscy ortodonci biją na alarm i instruują konsumentów

en
04-04-2016, 10:22
Soft drinki: amerykańscy ortodonci biją na alarm i instruują konsumentów Soft drinki na cenzurowanym (foto: pixabay)
Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontów (AAO) toczy walkę z niewiedzą na temat szkodliwego działania napojów tzw. orzeźwiających.

Kampanię pod tytułem „Soft drink + aparat ortodontyczny = prawdziwa katastrofa” AAO rozpoczęło od opublikowania wyników badania  pH  trzydziestu najczęściej spożywanych napojów. Na liście produktów, których pacjenci powinni przede wszystkim unikać, znalazły się napoje: dietetyczne, energetyczne i owocowe. Wiele z nich, tak jak: Coca-Cola, Pepsi, 7-Up, Sprite jest intensywnie reklamowanych i łatwo dostępnych w automatach do napojów.

- Słodzone napoje znane są z tego, że szkodzą zębom. Ale nawet te, które cukru nie zawierają, są niebezpieczne. Kwas niszczy szkliwo, wypłukując z niego wapń. Częste picie napojów o niskim pH powoduje rozpuszczanie szkliwa, a to prosta droga do próchnicy – przestrzega prezes AAO dr Morris Poole.  Swoim pacjentom często mówi, że każdy łyk napoju to atak na szkliwo. A skutki widać gołym okiem – białe plamy lub linie na zębach, które powstają wokół zamków aparatu ortodontycznego (zamki chronią szkliwo).

AAO przygotowało rekomendacje dla pacjentów. Oczywiście najlepiej, aby w ogóle nie pili soft drinków. A jeśli już to zawsze powinni:
- stosować pasty do zębów  z fluorem,
- przestrzegać instrukcji ortodonty na temat szczotkowania, stosowania nici dentystycznej i skalingu,
- pić przez słomkę, podczas posiłków i dużymi łykami,
- myć zęby "po" lub przynajmniej przepłukać usta wodą.

Więcej: marketwire.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   napoje słodzone  

POLECAMY W SERWISACH