PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Śmiercionośny ząb - kto zawinił?

26-11-2012, 05:27
Ząb przyczyną śmierci (foto:sxc.hu)
Ząb przyczyną śmierci (foto:sxc.hu)
Ząb mądrości przyczyną śmierci. Ta sprawa kilka lat temu zbulwersowała społeczność Perth Amboy w stanie New Jersey (USA). Tamtejszy dentysta chirurg usunął ząb mądrości 21-letniemu Francisowi Kellerowi. W niespełna dobę po zabiegu chłopak zmarł. Co się stało?

Prawdopodobieństwo, że mogło dojść do nieszczęścia - wcale nie było małe. Chłopak bowiem dziedzicznie obarczony był niezwykle rzadką wadą genetyczną, w wyniku której każde uszkodzenie tkanki w obrębie twarzoczaszki kończyło się poważnymi problemami, objawiającymi się trudną do opanowania opuchlizną. Tak stało się i tym razem.

Kto zawinił? Wiadomo było, że nie dalej niż na kilka tygodni przed wizytą w klinice stomatologicznej Francis Keller znalazł się szpitalu, gdyż miał poważne problemy z krtanią. Opuchlizna związana była oczywiście z defektem immunologicznym.
Ząb  mądrości - zagrożenie zignorowali wszyscy
O śmiertelnym niebezpieczeństwie  dobrze wiedział zmarły pacjent. Nie tylko on, ale także cała jego rodzina. Dlaczego w takiej sytuacji wszyscy domownicy zignorowali zagrożenie i bezgranicznie zaufali wyłącznie profesjonalizmowi lekarzy. Ci oczywiście byli poinformowani o przypadku Kellara, a mimo to nie zachowali należytej dbałości w przeprowadzeniu zabiegu usunięcia zęba mądrości.

W tym przypadku jest jeszcze jeden finał. Otóż sprawa trafiła do sądu. Ława przysięgłych w New Brunswick (New Jersey) zadecydowała o tym, że rodzinie zmarłego należy się rekompensata w wysokości 11 mln USD. To bodajże największe zadośćuczynienie jakie zasądzono na korzyść rodziny zmarłego pacjenta gabinetu stomatologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   błąd w sztuce lekarskiej  

POLECAMY W SERWISACH