PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skok zębów na głęboką wodę

ms
08-07-2016, 09:41
Skok zębów na głęboką wodę lek. dent. Dorota Stankowska w trakcie jednego ze szkoleń dla dentystów (foto: FB)
Skok na głęboką wodę jest dla zębów „skokiem na głęboką wodę”. Na czele aktywności fizycznych, których nie lubią zęby są nurkowanie i pływanie. Gwałtowne zmiany ciśnienia pod wodą to szczególne wyzwanie dla zębów i szczęk.

Barodontalgia - dolegliwości stomatologiczne związane mogą być z nurkowaniem, ale także występować przy wszelkich innych, zazwyczaj gwałtownych, zmianach ciśnienia (wspinaczka wysokogórska lub skoki ze spadochronem). Ból zębów może promieniować na zatoki, skronie, głowę.

- Aktywności te mogą pogłębić dolegliwości: napięcie mięśni, migrenowe bóle głowy, trzaski w stawie, przeskakiwanie żuchwy – mówi lek. dent. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Problemy odczuwać będą głównie osoby z niewyleczonymi zębami, nieszczelnymi plombami, cierpiące na chorobę okluzyjną zębów.

Na zęby muszą zwracać uwagę także stali bywalcy basenów. Powodem jest chlor, którego niekontrolowany poziom na basenach może odbić się na stanie szkliwa.

– Chlor ma niskie pH w stosunku do pH jamy ustnej, więc z każdym niekontrolowanym łykiem wody na basenie podrażniamy szkliwo, powodujemy jego rozmiękczanie i demineralizację, co może prowadzić do jego erozji i nadwrażliwości zębów – wyjaśnia dentystka.

Kiedy na basenie pływamy minimum 6 godzin w tygodniu, narażamy się także na przebarwienia. Stąd powstał termin „zęby pływaka”, który oznacza zęby zniszczone i przebarwione. Ci, którzy często pływają w basenach, muszą starać się wybierać te ozonowane lub zamykać usta przy pływaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sport   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH