• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sklepiki szkolne bez gumy do żucia

ms
31-08-2015, 09:27
Sklepiki szkolne bez gumy do żucia Guma do żucia nie w szkolnych sklepikach (foto: sxc.hu)
1 września wiele szkół przywita uczniów zamkniętymi sklepikami, a to dlatego, że na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego ogłoszono rozporządzenie eliminujące ze sprzedaży szkolnej większość niezdrowych produktów spożywczych. Jest wśród nich także guma do żucia.

Zmiany wprowadza, wchodzące w życie 1 września 2015 r., rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

Zarządzenie składa się z kilku stron, ale jego uzasadnienie ma stron aż 81. Jego większa część uzasadnia konieczność wyprowadzenia: cukrów, soli i tłuszczów ze szkolnych sklepików. Nie będzie w nich można sprzedawać m.in.: żadnych słodyczy.

Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu, słodycze to: gumy do żucia, batoniki zbożowe, batoniki z przetworzonych owoców, nieczekoladowe słodycze (bez względu na to czy zawierają dodatek cukru czy też nie), czekolada w każdej formie (poza gorącą czekoladą), każdy produkt zawierający lub całościowo (częściowo) pokryty czekoladą lub substancją o smaku czekoladowym (poza kakao w proszku używanym do wypieków ciast, biszkoptów, puddingów i napojów), czekolady i produkty pokryte czekoladą (dotyczy całego szkolnego dnia).

Z napojów w sklepikach szkolnych będzie można zakupić tylko: - wodę (niegazowaną lub gazowaną), - mleko o obniżonej zawartości tłuszczu lub obniżonej zawartości laktozy; - sok owocowy lub sok warzywny o objętości nie większej niż 150ml/porcja (soki owocowe nie mogą zawierać żadnych dodatków witamin czy składników mineralnych); - napoje: sojowy, ryżowy, owsiany bez dodatków, wzbogacone w wapń; -fermentowane napoje mleczne (np. jogurty), bez dodatków; -kombinacje soku owocowego i mleka o obniżonej zawartości tłuszczu lub jogurtu bez dodatków lub napojów: sojowego, ryżowego lub owsianego bez dodatków, wzbogaconych w wapń; - kakao i mleko o obniżonej zawartości tłuszczu; - smakowe mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, - herbatę, kawę, gorącą czekoladę.

Napoje, będące kombinacją różnych składników, nie mogą przekraczać 330 ml/porcja. Mogą zawierać dodatek witamin i składników mineralnych, ale nie więcej niż 5 proc. dodatku cukru lub miodu lub do 150 ml soku owocowego. Napój z dodatkiem soku owocowego musi składać się przynajmniej w 45 proc. z soku owocowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH