• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Skład wypełnień sprzed 12 tys. lat ujawniony

en
02-07-2017, 14:41
Skład wypełnień sprzed 12 tys. lat ujawniony Bitum był materiałem stomatologicznym ok. 12-13 tys. lat temu (fot. wikipedia)
Toskańska miejscowość Riparo Fredian zasługuje na szczególne miejsce w historii stomatologii, gdyż stamtąd pochodzą zęby, w których po raz pierwszy zbadano szczegółowo pozostałości wypełnień.

O samym odkryciu zębów noszących ślady opracowywania infoDENT24.pl już pisał. Jednak badania archeologów nadal trwają i obraz tego, jak wyglądało leczenie próchnicy kilkanaście tysięcy lat temu staje się coraz pełniejszy.

Nie tylko usuwano zniszczoną przez próchnicę tkankę zęba za pomocą ostrych kamiennych narzędzi.
Jak informuje Rzeczpospolita, ubytki wypełniano masą złożoną z bitu, rozgniecionej słomy i włosów. Same zęby znaleziono około 20 lat temu, ale dopiero niedawne badanie metodą rozpadu izotopu węgla C14 dowiodły, że pochodzą z górnego paleolitu, czyli między 12 a 13 tys. lat temu. Dr Gregorio Oxilia z Uniwersytetu we Florencji wykazał, że wybór włosów jako składnika paleolitycznej plomby miał swoje uzasadnienie, ponieważ miały one działanie antyseptyczne.

Dalsze analizy wykazały, że odnalezione zęby należały do starszego mężczyzny, który żywił się głównie mięsem i owocami. Mimo niezachowywania higieny jamy ustnej mężczyzna miał niewielkie ubytki. Dowodzi to, że dieta niezawierająca zbóż nie przyczyniała się do rozwoju stanów zapalnych przyzębia.

Więcej: rp.pl

Czytaj także: Z próchnicą przez wieki
Włochy: Proteza stomatologiczna sprzed 700 lat

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
historia stomatologii   wypełnienie stałe  

POLECAMY W SERWISACH