PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Siano przyczyną próchnicy...u koni

en
09-08-2017, 09:08
 Siano przyczyną próchnicy...u koni Próchnica u koni niewłaściwie odżywianych jest trzy razy częstsza (fot. pixabay)
Nie tylko ludzie muszą przestrzegać właściwej diety, by zapobiegać próchnicy. Okazuje się, że pilnować tego co jedzą powinny także konie, ponieważ te karmione sianem trzy razy częściej mają zepsute zęby, twierdzą badacze z  University of Western Australia (UWA). A twierdzą tak nie bezpodstawnie, bo po przebadaniu stomatologicznym pół tysiąca wierzchowców.

Próchnica u zwierząt jest przyczyną dojmującego bólu, więc problem to poważny. - Odkryliśmy że zepsute zęby ma blisko 60 proc. badanych przez nas koni. Jednym z najbardziej prawdopodobnych czynników ryzyka choroby próchnicowej jest siano, którym są żywione - mówi dr Kirsten Jackson, weterynarz specjalizująca się w stomatologii. Te konie, które pasły się na łące miały o połowę mniej zniszczone zęby przez próchnicę. Ponadto za ten stan rzeczy mogą odpowiadać węglowodany rozpuszczalne w wodzie, w które obfituje siano zbóż, dodaje ekspertka.

Nieobojętne dla rozwoju próchnicy jest też źródło wody. Konie pojone wodą studzienną  lub gruntową miały najzdrowsze zęby, nieco gorszy stan uzębienia stwierdzono u zwierząt pijących wodę kranową i deszczową, zaś prawdziwie "próchnicotwórcze" działanie miała woda ze zbiorników retencyjnych.

Dostęp do pastwiska może także działać ochronnie, te konie które pasły się na łące przez 8-12 miesięcy zęby w dużo lepszym stanie, niż te które były żywione sianem.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   badania na zwierzętach  

POLECAMY W SERWISACH