PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ryba rozdymka i człowiek mają te same geny odpowiedzialne za zęby

kan
17-05-2017, 11:00
Ryba rozdymka i człowiek mają te same geny odpowiedzialne za zęby  Rozdymka ma 4 szerokie zęby (fot. Wikipedia)
Za dziwaczne zęby ryby rozdymki, regenerujące się przez całe życie, uformowane w dziób, którym kruszy najtwardsze ofiary, odpowiadają te same geny, które kodują rozwój zębów u człowieka. Czy coś z tego wynika?

Naukowcy interesują się mechanizmami tworzenia się zębów i ich regeneracji u zwierząt w nadziei, że gdy je rozszyfrują uda się je przenieść na grunt stomatologii i odtwarzać utracone zęby. 
Pod względem regeracji imponuje w naturze rekin, któremu przez całe życie rosną rzędy nowych zębów. A mechanizm odpowiedzialny za ten wzrost przypomina taśmociąg. Nic więc dziwnego, że rekin jako pierwszy stał się celem naukowych dociekań. W ubiegłym roku naukowcy z University of Sheffield zidentyfikowali grupę genów, która rekinowi tę niezwykłą zdolność umożliwia.

Naukowcy swych dociekań nie przerwali, zmieniając tylko ich obiekt. Tym razem zajęli się rozszyfrowywaniem "stomatologicznych" genów ryby rozdymki. Ryby te mają formujące dziwaczny dziób ostre zęby, którymi z  wielką siłą gryzą. Ukruszone lub złamane zęby odtwarzają się przez całe życie ryby. I jak ostatnio donosi renomowany periodyk PNAS, za  rozwój uzębienia u rozdymki odpowiadają te same geny, co za rozwój zębów u człowieka!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby  

POLECAMY W SERWISACH