PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rooney, Ribery, Suarez: problemy z zębami pogrążają piłkarzy

ms
22-07-2016, 11:22
Rooney, Ribery, Suarez: problemy z zębami pogrążają piłkarzy Wayne Rooney (źródło: Wikipedia)
Arsene Wenger, szkoleniowiec Arsenalu Londyn wydał rozporządzenie, nakładające obowiązkowy przegląd uzębienia całego zespołu. Zalecono wykonanie rentgena i monitorowanie ułożenia zębów mądrości w łuku zębowym. Dlaczego?

Co ma piłka nożna do kondycji zębów? Bardzo wiele. Potwierdzają to wyniki badań – po przeglądzie zębów 187 zawodników, występujących w angielskiej Premier League i Football League okazało się, że stan jamy ustnej piłkarzy pozostawia wiele do życzenia.

Zęby wpływają na jakość gry piłkarzy
Ich ciała są sprawne, smukłe i wysportowane, mają do dyspozycji najlepszych dietetyków oraz opiekę medyczną na świecie, zarabiają więcej niż niejeden biznesmen, a mimo to ich zęby są często w gorszym stanie niż u przeciętnego Kowalskiego. Trudno w to uwierzyć? Badania to potwierdzają. 

Piłka nożna to, obok wyczynowego pływania, biegania oraz hokeja, dyscyplina, która nie sprzyja zdrowym zębom. Udowodniło to m.in. badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine, podczas którego stomatolodzy przyjrzeli się zębom 187 profesjonalnych zawodników grających w lidze angielskiej. Wśród badanych byli starsi piłkarze z drużyn m.in.: Manchester United,  Southampton, Hull City, Swansea City, West Ham United, Cardiff City i Sheffield United.

Wyniki były zaskakujące:
37 proc. miało zdiagnozowaną próchnicę;
77 proc.  - co najmniej jedno założone wypełnienie (średnio: pięć wypełnień);
53 proc.  - stwierdzoną erozję szkliwa;
77 proc.  - zapalenie dziąseł obejmujące co najmniej pół szczęki;
5 proc.  - umiarkowanie ostrą nieodwracalną chorobę przyzębia.

Stan zębów równie niekorzystnie odbija się na samopoczuciu zawodników - 45 proc.  mężczyzn przyznało, że stan ich zębów i dziąseł jest dla nich istotnym problemem, co piąty zawodnik przyznał, że obniżyła się jego jakość życia, a 7 proc.  stwierdziło wręcz, że problemy z zębami wpływają na ich przygotowanie i wydajność na treningach oraz meczach. Konkluzja raportu jest jednoznaczna – zdrowie jamy ustnej profesjonalnych piłkarzy jest kiepskie.

Trening i zdrowe zęby albo… ławka rezerwowych
Taki stan rzeczy zadziwia choćby dlatego, że współczesne, duże kluby piłkarskie wręcz obsesyjnie dbają o zdrowie swoich podopiecznych. Znana jest historia, że obecny szkoleniowiec Arsenalu Londyn – Arsene Wenger, po przybyciu do klubu wydał rozporządzenie, nakładające obowiązkowy przegląd uzębienia całego zespołu. Dla przykładu, wspierano nie tylko leczenie problematycznych kontuzji ścięgna Achillesa, ale zalecano również wykonanie rentgena i monitorowanie ułożenia zębów mądrości w łuku zębowym.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta piłkarz   sport  

POLECAMY W SERWISACH