PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rocznica śmierci św. Apolonii - patronki dentystów

ms
09-02-2015, 08:04
Rocznica śmierci św. Apolonii - patronki dentystów Mauritius - wyspa patronki dentystów (foto: sxc.hu)
9 lutego przypadała kolejna rocznica śmierci Apolonii, patronki stomatologów na całym świecie, 9 lutego 249 roku zginęła śmiercią tragiczną, podczas pogromu chrześcijan. Dlaczego właśnie ona uważana jest za przedstawicielkę środowiska stomatologów?

Gdy św. Apolonia nie chciała wyrzec się wiary, prześladowcy bili ją tak mocno, że złamali jej szczękę, a później wyrwali jej wszystkie zęby, jeden pod drugim. Cierpienie chrześcijanki skończyło się wraz z jej męczeńską śmiercią na płonącym stosie.

Relikwii św. Apolonii jest wyjątkowo wiele. Duża ich część znajdowała się w nieistniejącym już kościele św. Apolonii w Rzymie. Jej głowę umieszczono w bazylice NMP na Zatybrzu, ręce - w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Inne relikwie znajdują się w kościele jezuitów w Antwerpii, w katedrze w Porto i w Kolonii.

Męczeństwo św. Apolonii zostało opisane w jednym z listów św. Dionizego Wielkiego. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 lutego.
Św. Apolonia jest patronką: stomatologów, ale także bywa wzywana w chorobach dziąseł, szczęki i przy bólu zębów. Nic więc dziwnego, że pokazywana jest najczęściej z kleszczami do wyrywania zębów.

Niegdyś w Polsce w wigilię śmierci św. Apolonii poszczono, po to aby patronka dentystów pomogła w zachowaniu uzębienia na starość.
Św. Apolonia, przez 133 lata, miała swoje miejsce na Ziemi. Żeglarze portugalscy nazwali jej imieniem odkrytą w 1505 roku wyspę. W 1638 r., po skolonizowaniu tego terytorium przez Holendrów, wyspę przemianowano na Mauritius.

O św. Apolonii pamiętano także w XX wieku. Emisje znaczków z jej podobizną uświetniały XIII Kongres Towarzystwa Stomatologicznego w San Marino w 1979 r. oraz LXX Kongres FDI w Wiedniu w 1982 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
św. Apolonia   patronka dentystów   Mauritius  

POLECAMY W SERWISACH