PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Robert Janowski po raz pierwszy o swoich kłopotach z zębami

ms
16-03-2018, 07:42
Robert Janowski po raz pierwszy o swoich kłopotach z zębami Robert Janowski, ambasador kampanii społecznej „9 milionów powodów”
Czy Robert Janowski, ambasador kampanii społecznej „9 milionów powodów” ma problemy z zębami?

infoDENT24.pl zapytał Roberta Janowskiego czy ma on doświadczenia, jakie są udziałem 9 mln Polek i Polaków noszących wyjmowane protezy całkowite lub częściowe?

Pytanie było uzasadnione, gdyż to właśnie jednym z celów kampanii społecznej „9 milionów powodów” ma być doprowadzenie do sytuacji, w której rozmowa o protezach zębowych nie byłaby postrzegana jako naruszenie sfery intymnej osób je noszących, ale także nie doprowadzałaby do stygmatyzacji 9 milionów Polek i Polaków, którzy żyją bez wszystkich lub części własnych zębów.

Robert Janowski bez wahania odpowiedział na pytanie infoDENT24.pl: Nigdy jeszcze o tym publicznie nie mówiłem, a więc będzie to pierwsze moje wyznanie w sprawie zębów, ale powód ku temu jest słuszny. Otóż zęby mam własne oprócz jednego, chodzi o jedynkę. Ząb straciłem jeszcze w dzieciństwie, a powód był dość prozaiczny – bójka z rówieśnikiem. Z pewnością nie jest to zbyt mądry sposób rozwiązywania konfliktów, ale na swoje usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć tyle, że w ten sposób stanąłem w obronie koleżanki.

Efektem starcia był ukruszony ząb. Walka o jego zachowanie w dobrej kondycji trwała dłuższy czas i nie zakończyła się sukcesem. Może to i dobrze, gdyż klejony ząb nie wyglądał perfekcyjnie, od razu można było zauważyć, że składał się z dwóch niejednorodnych części. Mój uśmiech nie wzbudzał niestety zachwytu wśród dziewczyn, a więc nie wspominam tego okresu najlepiej. Ostatecznie skończyło się na implancie.

Co do innych zębów nie mam zastrzeżeń. Nie wiem czy diagnoza jest słuszna, ale ponoć zawdzięczam raczej dobry stan swego uzębienia genom.

***

Proteza zębowa jest najczęściej stosowanym w Polsce rozwiązaniem u pacjentów z dużymi brakami w uzębieniu, jednak utrata pojedynczego zęba powinna być zaopatrzona koroną na implancie – tłumaczy dr Maciej Michalak, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

- Strata zębów bywa porównywana przez niektórych do amputacji kończyny. To temat, który jest trudny, dlatego ludzie niechętnie go poruszają. Bywa, że tak jak Robert Janowski przez lata zachowują ten fakt dla siebie. Jeśli sprawa dotyczy większych ubytków w uzębieniu, poczucie wstydu jest jeszcze silniejsze. Nawet jeśli braki w uzębieniu zostaną uzupełnione protezą, temat wciąż pozostaje tabu. A szkoda, bo dobrze dopasowana, umocowana i zadbana proteza to naturalny wybór, gdy z różnych powodów straciło się swoje zęby, a przecież każdemu zależy na zdrowiu, dobrym wyglądzie i estetyce. Obiektywnie rzecz biorąc nie jest więc powodem do wstydu – dodaje psycholog Anna Kędzierska, ekspertka kampanii „9 milionów powodów”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
proteza zębowa   Robert Janowski  

POLECAMY W SERWISACH