PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Regeneracja zębów - tajemnica tkwi w paszczy aligatora

24-05-2013, 00:01
Regeneracji zębów - tajemnica tkwi w paszczy aligatora (fot. sxc.hu)
Regeneracji zębów - tajemnica tkwi w paszczy aligatora (fot. sxc.hu)
Czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" informuje, że dzięki dokładnemu poznaniu procesów odpowiedzialnych za odrastanie zębów u aligatorów, możliwe będzie pobudzenie podobnych funkcji u ludzi. 

Międzynarodowy zespół naukowców z USA, Tajwanu i Chin zbadał komórkowe i molekularne mechanizmy stojące za zdolnością do regeneracji zębów u aligatorów amerykańskich i doszedł do wniosku, że sekret tkwi w komórkach macierzystych zlokalizowanych wewnątrz każdej blaszki zębowej zwierząt. Komórki w razie potrzeby przekształcają się w nowy ząb, który zastępuje stary po jego wypadnięciu.

- W przyszłości mamy nadzieję wyizolować komórki z blaszki zębowej i sprawdzić, czy uda nam się wykorzystać je do regeneracji zębów w laboratorium - mówi Randall B. Widelitz, współautor badania.

Dobrze wiemy, że u ludzi również występuje blaszka zębowa, niezbędna do rozwoju zębów. Pomimo to nie mamy możliwości wielokrotnej regeneracji uzębienia. Naukowcy wierzą jednak, że dokładne poznanie procesu odrastania zębów u aligatorów amerykańskich pozwoli na pobudzenie regeneracji zębów u dorosłych ludzi.

Czy wiesz, że...?
Wiele kręgowców posiada zdolność do wymiany uzębienia. Spośród nich wybrano aligatory amerykańskie, ponieważ ich zęby mają podobną budowę do zębów ssaków i mogą być zastępowane przez nowe twory aż do 50 razy w ciągu życia.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   regeneracja zębów  

POLECAMY W SERWISACH