PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Przyszli dentyści instruują przyszłe matki

ms
28-04-2014, 07:53
Przyszli dentyści instruują przyszłe matki Przyszli dentyści instruują przyszłe matki (foto: sxc.hu)
Członkowie studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego realizują w pomorskich szkołach rodzenia akcję "Mamo, nie chcę mieć próchnicy!".

W wyniku akcji skierowanej do przyszłych matek trafić ma wiedza dotycząca zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki higieny jamy ustnej u kobiet w ciąży.
Prelegenci największą uwagę przywiązują do szczegółowego informowania o niebezpieczeństwach związanych z transmisją zakażeń: matka - dziecko. Studenci omawiają etiologię próchnicy zębów i jej zakaźny charakter.
Ważną częścią pogadanek jest wiedza na temat dbałości o higienę jamy ustnej dopiero co narodzonych dzieci.

Wydawałoby się, że niektóre informacje są zbyteczne, tymczasem wciąż co czwarta matka uważa, że dbałość o zęby mleczne jest zbyteczna, bo te i tak będą zastąpione przez stałe.

Studenci przekazują młodym matkom wiedzę w jaki sposób należy troszczyć się o błonę śluzową bezzębnej jamy ustnej dziecka w pierwszych miesiącach po urodzeniu, a zatem jeszcze przed ząbkowaniem.
Prelekcje dotyczą także prawidłowego żywienia niemowlęcia. Studenci próbują instruować rodziców, w jaki sposób kształtować prawidłowe nawyki higieniczne u dzieci.

Podczas pogadanek z przyszłymi mamami zostają poruszane zagadnienia wyjaśniające istotę profilaktyki higieny jamy ustnej oraz zmiany zachodzące w jamie ustnej u kobiety w ciąży.

Akcja, która ma trwać do końca 2014 r., odbywa się pod patronatem prezydenta Gdańska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH