PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Przymusowe mycie zębów

miro
13-11-2013, 14:47
Przymusowe mycie zębów Przymusowe mycie zębów (foto: sxc.hu)
Ile można zaoszczędzić rocznie na wprowadzeniu obowiązku mycia zębów przez dzieci w żłobkach? Ok. 30 mln zł. Co prawda są to wyliczenia rodem ze Szkocji, ale przemawiająca jest efektywność tego typu działania.
Każdy funt wydany na wprowadzenie obowiązkowego mycia zębów przez dzieci uczęszczające w Szkocji do żłobków przyniósł 4 funty oszczędności na kosztach leczenia pięciolatków. 

Z dokładnych analiz NHS, przeprowadzonych w latach 2001 - 2010 wynika, że roczny koszt mycia zębów przez dzieci w żłobkach to 1,8 mln GBP. Akcja "Childsmile" to nie tylko mycie zębów pod nadzorem wychowawców i opiekunów, ale także namawianie rodziców do wprowadzania zdrowej dla zębów diety oraz przekonywanie ich, jak ważna jest higiena zębów od najmłodszych lat życia. W żłobkach dzieci mogą liczyć na darmową fluoryzację.

Okazuje się, że w kilka lat od momentu wprowadzenia w życie akcji Childsmile roczny koszt leczenia uzębienia pięciolatków spadł o 6 mln GBP. Od pewnego czasu liczba dzieci wymagających wyrywania zębów, plombowania i innych zabiegów realizowanych w znieczuleniu spadła drastycznie.

Michael Matheson, minister zdrowia publicznego w szkockim rządzie, mówi o wielkim sukcesie i cieszy się, nie tylko z wymiernych oszczędności, ale także z mniejszej liczby nieprzespanych nocy przez dzieci i rodziców, a także z mniejszej liczby dni spędzonych przez najmłodszych poza szkołą ze względów na problemy z zębami, a przez ich opiekunów - poza pracą. To kolejne niebagatelne oszczędności.

Przykład ten to odpowiedź na wątpliwości tych, którzy nie wierzą w wymierne efekty profilaktyki kierowanej do najmłodszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   profilaktyka  

POLECAMY W SERWISACH