• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przy świątecznym stole o zdrowiu jamy ustnej seniorów

en
24-12-2017, 08:31
Przy świątecznym stole o zdrowiu jamy ustnej seniorów Świąteczna akcja brytyjskich dentystów uwrażliwiająca na problemy seniorów ze zdrowiem (fot. pixabay)
Brytyjscy dentyści prowadzą akcję uświadamiania pacjentów na temat problemów stomatologicznych najstarszych osób w rodzinie. Wychodzą z założenia, że świąteczny czas spotkań jest dobrą okazją do bliższego zainteresowania się stanem jamy ustnej seniorów.

O problemach stomatologicznych seniorów zaczęto więcej mówić w Wielkiej Brytanii, gdy na początku 2017 r. ujawniono dane, że ponad 2 mln Brytyjczyków po 65 r. ż. pilnie wymaga leczenia stomatologicznego. W Wielkiej Brytanii szybko rośnie liczba przypadków bólu zębów, zakażeń jamy ustnej, zaawansowanej próchnicy. Według autorów raportu  sytuacja będzie się pogarszać, mimo poprawy jakości opieki stomatologicznej. Do 2040 r. liczba najstarszych pacjentów wymagających natychmiastowego leczenia wzrośnie o ponad 50 proc.

Problemy stomatologiczne powodujące silny ból i problemy z mówieniem wiążą się także z niedożywieniem i podwyższonym ryzykiem zapalenia płuc u starszych osób. Nie wspominając o dobrze udokumentowanym związku między chorobami przyzębia powodowanymi złą higieną jamy ustnej a chorobami kardiologicznymi, cukrzycą oraz reumatyzmem.

Prof.  Michael Escudier, dziekan Faculty of Dental Surgery w Royal College of Surgeons of England,  świadomy, jak krępujące dla niektórych może być zaglądanie w usta krewnym, przygotował zestaw wskazówek, które mają pomóc zdiagnozować problem:

- zwróć uwagę, czy starsza osoba nie ma kłopotów ze swobodnym jedzeniem lub mówieniem, jeśli tak warto wybrać się z nią do dentysty,
- sprawdź czy nie jest jej potrzebna pomoc przy szczotkowaniu zębów, jeśli ma kłopoty z tą czynnością warto na tę kwestię uczulić osobę, która na co dzień się nią opiekuje,
- sprawdź kiedy przypada następna wizyta kontrolna u dentysty, jeśli od dawna się nie odbyła warto zarezerwować najbliższy termin,
- spytaj czy starsza osoba nie ma poczucia suchości w jamie ustnej - może to być skutek uboczny niektórych leków, ale też problemu, który ma bezpośredni wpływ na stan jamy ustnej; proste sposoby by suchości zaradzić to częste popijanie czystej wody podczas dnia, przepłukiwanie ust wodą po posiłku, butelka z wodą stale stojąca przy łóżku,
- upewnij się, czy proteza stomatologiczna jest przechowywana w specjalnym pojemniku. Warto nakleić na niego imię i nazwisko właściciela, by nie została zgubiona.

Przede wszystkim jednak prof. Escudier radzi, by obserwować, czy krewny mówi i je swobodnie. Jeśli te czynności sprawiają trudność oznacza to, że może potrzebować pilnie pomocy stomatologa!

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH