PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przesłuchania dentysty, który naraził na szwank zdrowie 22 tys. pacjentów

ms
10-08-2016, 12:28
Przesłuchania dentysty, który naraził na szwank zdrowie 22 tys. pacjentów Dentysta ignorował podstawowe zasady higieny
Przed General Dental Council w Londynie rozpoczęto przesłuchania Desmonda D'Mello, który pracując w Daybrook Dental Surgery w Gedling, nieopodal Nottingham, nader często uwłaczał podstawowym zasadom higieny obowiązujących w gabinecie dentystycznym.

W zasadzie przesłuchania miały się odbyć, gdyż dentysta nie zaszczycił swoją osobą posiedzenia GDC, oświadczając, że nie ma zamiaru brać udziału w tego typu spektaklu. Tak czy inaczej, analizę poczynań dentysty rozpoczęto.

Z relacji świadków wynika, że Desmond D'Mello z całkowitą beztroską traktował swoje obowiązki dotyczące sterylizacji narzędzi stomatologicznych. Dentysta przez lata pracy z pacjentami nie wypełniał stosownych obowiązków sprawozdawczych.

O dziwo nie negował podejrzeń, iż procedury sterylizacyjne w jego gabinecie traktowane były dość pobieżnie.

Dowodem w sprawie ma być m.in. nagranie wykonane z ukrycia przez jednego z pacjentów. Widać na nim ponowne stosowanie narzędzi stomatologicznych bez uprzedniej sterylizacyjnej. Kolejne zarzuty dotyczą stosowania tej samej pary rękawiczek przy leczeniu kilku pacjentów. Ponoć niefrasobliwy dentysta miał zwyczaj w trakcie pracy wycierać ręce…w spodnie.

Pracownicy NHS uznali, że zagrożenie jest na tyle duże, iż upublicznili apel, aby wszyscy pacjenci Desmond D'Mello, a było ich 22 tys.,  zgłosili się na bezpłatne badania krwi.

Już teraz wiadomo, że po przebadaniu 4526 pacjentów u pięciu z nich wykryto wirusowe zapalenie wątroby typu C. Oczywiście wykrycie źródła zakażenia nie jest proste.
 
GDC ma zamiar kontynuować ocenę pracy dentysty, nawet jeśli oskarżony nie będzie się pokazywał podczas jej obrad.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Sanepid   błąd w sztuce lekarskiej  

POLECAMY W SERWISACH