PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

"Przefluoryzowane" zęby wypadają

05-04-2013, 00:01
"Przefluoryzowane" zęby wypadają (foto: sxc.hu)
Zbyt duża dawka fluoru w organizmie to poważne problemy zdrowotne. Doświadczyła tego 47-letnia Amerykanka z Detroit, która w tajemniczy sposób zaczęła tracić zęby, równocześnie doznawała intensywnych bólów kości. Podejrzewano raka. Ostatecznie okazało się, że organizm chorej nie był w stanie zaabsorbować zbyt dużej dawki fluoru wchłanianej przez kobietę. Od 17 lat każdego dnia Amerykanka piła herbatę złożoną z ok.stu torebek używki.

Diagnozujący chorą dr Sudhaker Rao ze szpitala Henry Forda powiedział w wywiadzie dla LiveScience, że w obrazie radiologicznym układ kostny zagorzałej miłośniczki herbaty wyglądał jakby był zaatakowany przez raka. Dopiero bliższe badania dały właściwą odpowiedź na temat przyczyn destrukcji układu kostnego kobiety.

Lekarze mają nadzieję, że po zaprzestaniu zgubnego przyzwyczajenia picia ogromnych ilości herbaty organizm chorej stopniowo zregeneruje się.

W większości krajów na UE fluoryzacja nie jest propagowana. Autorytety, jak Arvid Carlsson szwedzki neurobiolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 2000 roku, wskazują na zbyt małe korzyści fluoryzacji zębów w stosunku do zagrożeń, wynikających z przedawkowania fluoru. Niejednokrotnie przy tej okazji przypominana jest historia trzyletniego chłopca, który w 1979 r., zaraz po posmarowaniu dziąsła fluorkowym żelem, zmarł na fotelu dentystycznym. Oczywiście ten przypadek był wyjątkowy i wynikał z reakcji uczuleniowej, ale syndrom zabójczego działania fluoru w świadomości wielu ludzi pozostał.

Wiadomym jest, że nadmiar fluoru w organizmie wypiera z niego wapień, utrudnia przyswajanie magnezu, a to prowadzić może do problemów z zębami, osteoporozy, zaburzeń rytmu serca, mimowolnych skurczów mięśni.

Szczególne problemy z nadmiarem fluoru mają dzieci, których organizm przyswaja ten pierwiastek w większych ilościach (nawet połowę dostarczanych dawek) niż ustrój dorosłego człowieka. Pojawiło się nawet określenie następstw przedawkowania fluoru: osteoporoza przedszkolna. Od połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku głośno mówi się o fluorozie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   profilaktyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH