• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Program pod hasłem "Mleczne - Stałe - Zdrowe"

en
07-04-2018, 15:52
Program pod hasłem Wprowadzanie pozytywnych nawyków wymaga czasu i współdziałania rodziców i stomatologa (fot. pixabay)
Wizyta u dentysty ma być czymś tak oczywistym jak u pediatry! To główny cel programu edukacyjno-profilaktycznego  "Mleczne-Stałe-Zdrowe", który prowadzi warszawska Klinika Stomatologiczna AnAm.

W rozmowie z portalem miastodzieci.pl stomatolog Agata Orzechowska, dyrektor Kliniki Stomatologicznej AnAm opowiadała o spostrzeżeniach z pierwszych warsztatów programu.

Okazuje się, że dzieci bardzo lubią nitkować zęby. To tym bardziej zaskakujące, że dorośli nie przepadają za tą czynnością. - Maluchy natomiast mając do wyboru kolorowe szczoteczki wolą po prostu kawałek białej, pachnącej miętą nitki. Nawet te najmłodsze z zapałem ćwiczą nitkowanie przed lustrem, opowiadała Agata Orzechowska.

Jednak nadal, mimo ogólnodostępnej wiedzy na temat higieny i profilaktyki, różnica w nawykach higienicznych dzieci jest ogromna. Czego następstwem jest rzeczywistość kliniczna, czyli zaatakowane przez próchnicę zęby u co drugiego trzylatka. 

Z  obserwacji Agaty Orzechowskiej wynika, że różnice te wynikają w dużej mierze z nawyków zaczerpniętych z domu - nie tyle ich braku, co niewłaściwego sposobu mycia zębów. Mało który z rodziców wie, że wieczorne szczotkowanie powinno być uzupełnione nitkowaniem wszystkich powierzchni międzyzębowych, i że zasada ta dotyczy również maluchów, nawet 2 - 3-letnich.  Niestety, nawet do ósmego roku życia zabiegi higieniczne muszą być wykonywane przy pomocy dorosłych. Dziecko, mimo najszczerszych chęci, nie ma takich zdolności manualnych, aby dokładnie doczyścić wszystkie powierzchnie zębów.

Osobny temat to rola przedszkola, czy szkoły w budowaniu prawidłowych nawyków. Stworzenie odpowiedniej przestrzeni, czasu, asysty personelu ma ogromny wpływ na postawę dzieci. Aktywność szkoły nadal jednak nie zwalnia rodziców od obowiązku dbania o higienę dzieci. Nawet najpiękniejsze łazienki w placówkach nie dadzą nic, jeśli w domu nie będzie rytuału mycia zębów, nie będzie szczotki, pasty czy nitki, podkreśla Agata Orzechowska

Każdy uczestnik warsztatów przeprowadzanych w ramach programu „Mleczne-Stałe-Zdrowe” dostaje własny paszport stomatologiczny. Można go zabrać ze sobą na wizytę do stomatologa i odnotować każdy wykonany zabieg, czy zalecenie, a także zapisać datę kolejnego spotkania. 

Więcej: miastodzieci.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH