PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Próchnica u dziecka? To normalne!

en
29-07-2016, 12:54
Próchnica u dziecka? To normalne! Zęby mleczne wymagają bardzo starannego mycia (fot. pixabay)
Blisko jedna trzecia brytyjskich rodziców jest przekonana, że próchnica u dziecka jest stanem zupełnie normalnym, wręcz nieodłącznie związanym z okresem wczesnego dzieciństwa. Dziurawe zęby nabierają znaczenia dopiero u nastolatków - w opinii opiekunów dzieci oczywiście.

Takie wnioski płyną z badania wykonanego na terenie Wielkiej Brytanii przez organizację Denplan. Niewiele mniej osób, bo 26 proc. przyznaje, że ograniczanie słodyczy dzieciom jest dla nich niewykonalne.

Wśród rodziców, którzy wzięli udział w sondażu, co trzecia osoba wierzy, że ból zęba, związany na przykład z próchnicą, jest dziedziczny. W zdecydowanej mniejszości, bo tylko jedna piąta ankietowanych twierdzi, że dba o coroczne wizyty kontrolne swojego dziecka u dentysty, od momentu, gdy pojawią się u niego pierwsze zęby.

Denplan podczas letnich miesięcy organizuje już po raz drugi „wielkie letnie szczotkowanie”. To akcja edukacyjna, która ma pomóc zwiększyć świadomość na temat zdrowia jamy ustnej u dzieci, a także poprawić sposób w jaki myją zęby.

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów, jakie „letnie szczotkowanie” stara się wykrzewić, jest przekonanie, że mleczaki nie liczą się. To, że zęby te wyznaczają miejsce dla zębów stałych i niestety pokrywa je cienka warstwa szkliwa, więc są bardzo podatne na próchnicę, bardzo powoli przebija się do świadomości ludzi. Nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne   próchica dzieci  

POLECAMY W SERWISACH