PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Próchnica dzieci vs. owoce w szkole

12-11-2012, 05:52
Próchnica dzieci vs. owoce w szkole (źródło: pixmac.pl)
Próchnica dzieci vs. owoce w szkole (źródło: pixmac.pl)
Ponad 102 tysiące dzieci z klas 1-3 z województwa śląskiego codziennie w szkole dostaje porcje jabłek, gruszek, truskawek, marchewek, słodkiej papryki czy rzodkiewek. Wszystko w ramach unijnego programu Owoce w szkole, do którego w pierwszym semestrze roku szkolnego 2012/2013 przystąpiło aż 977 szkół z woj. śląskiego. Właśnie skończyły się zapisy chętnych na drugi semestr programu.

Statystyki są alarmujące. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, polskie dzieci mają średnio 5 zębów zaatakowanych przez próchnicę, z tego tylko 1 jest wyleczony. Przyczyn nie trzeba długo szukać.

Dzieci na co dzień zjadają słodycze, piją słodzone napoje, rodzice nie uczą dbać ich o higienę jamy ustnej, a o regularnych wizytach u dentysty notorycznie zapominają. To wszystko ma później wpływ na katastrofalny wręcz stan zębów polskich dzieci ostrzega lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach.

Czytaj także: Zdrowsze jedzenie w amerykańskich szkołach także dzięki dentystom

Jedną z metod walki z epidemią próchnicy u maluchów jest ograniczenie spożycia cukrów przez dzieci.

Wystarczy zamiast słodkiej przekąski podać dziecku kawałek jabłka czy marchewki.  Twarde warzywa i owoce zmuszają narząd żucia do pracy, co także wpływa pozytywnie na zdrowie całej jamy ustnej i prawidłowym działaniu mięśni uważa Bartosz Nowak.

Nie wolno zapominać, że nawet po jedzeniu owoców czy warzyw dochodzi choć w mniejszym stopniu do erozji szkliwa zębów. Dlatego ważne jest, aby owoce czy inne posiłki zjadać wydzielonymi porcjami.

Powinno się unikać podjadania w ciągu całego dnia. Resztki pokarmowe są rozkładane w jamie ustnej na kwasy, które rozpuszczają związki wapnia. Zęby jednak mają zdolność remineralizacji. Trzeba tylko dać im na to czas. Jeśli będziemy co rusz podjadać, to nie damy zębom się zremineralizować, a w dalszej konsekwencji może to prowadzić do próchnicy. Warto także po zjedzeniu owocu, warzywa czy jakiegokolwiek innego posiłku przepłukać jamę ustną czystą wodą przekonuje lek. dent Bartosz Nowak .

 

Program Owoce w szkole
Zgodnie z § 9 ust. 1 oraz ust. 1a ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2012/2013 wynosi 24.Oznacza to, że w przez 10 wybranych tygodni w I semestrze roku szkolnego 2012/2013 każde dziecko uczestniczące w programie Owoce w szkole będzie otrzymywało:przez 4 tygodnie - po 3 porcje owocowo-warzywne w tygodniu,przez 6 tygodni - po 2 porcje owocowo-warzywne w tygodniu.Asortyment produktów

W każdym semestrze dziecko otrzymuje porcje owocowo-warzywne, w skład których wchodzą następujące produkty: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewka, słodka papryka (obowiązkowa tylko w I semestrze), sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny. Każdy z ww. produktów, poza truskawkami, których udostępnianie jest nieobowiązkowe, powinien być udostępniony dziecku, co najmniej dwa razy w semestrze.
W ramach programu nie jest już dopuszczane udostępnianie dzieciom mieszanek warzywnych.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   próchnica dzieci  

POLECAMY W SERWISACH