PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Probiotyki pomagają pacjentom z rozszczepem wargi i podniebienia

Craniofacial Journal/jsz
14-05-2014, 08:05
Probiotyki pomagają pacjentom z rozszczepem wargi i podniebienia Probiotyki radzą sobie z Streptococcus mutans (na zdjęciu, źródło: wikipedia.org)
Probiotyki mogą przyczynić się do poprawy zdrowia jamy ustnej pacjentów ortodontycznych z rozszczepem wargi i podniebienia - wynika z badania opublikowanego w najnowszym numerze magazynu „Craniofacial Journal”. Jak podkreślają jego autorzy - naukowcy z Tajlandii, badanie ma zasadnicze znaczenie, ponieważ u tych pacjentów zauważalne są: większa częstotliwość występowania próchnicy oraz problemy z higieną jamy ustnej.

Badaniami objęto 30 nastolatków z rozszczepem wargi i podniebienia. W ich trakcie analizie poddano wpływ probiotyków na stan zdrowia jamy ustnej.
Piętnastu pacjentów przez cztery tygodnie spożywało mleko w proszku, zawierające probiotyk Lactobacillus paracasei SD1. Pozostałym 15 pacjentom podawano mleko bez probiotyku .
Wszystkim pacjentom biorącym udział w badaniu zmierzono poziom próchnicotwórczej baktetii Streptococcus mutans oraz Lactobacillus w ślinie - na początku badania, a także raz w tygodniu przez cztery tygodnie po jego zakończeniu.

Efekt?
Poziom Streptococcus mutans znacząco obniżył się u pacjentów, którzy regularnie pili mleko z probiotykiem. Zanotowano jednocześnie wzrost poziomu „dobrych" bakterii - Lactobacillus. Co więcej, Lactobacillus paracasei SD1 był „wykrywany" do czterech tygodni po spożyciu probiotyku.

Naukowcy podkreślają, że kolonizacja bakterii Lactobacillus paracasei SD1 u pacjentów leczonych ortodontycznie z rozszczepem wargi i podniebienia pomaga w utrzymaniu ich zdrowia jamy ustnej.

Rozszczepy wargi i podniebienia są wadami wrodzonymi jamy ustnej i warg. Do ich powstawania dochodzi w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W rozwijającej się u zarodka wardze (5-6 tydzień ciąży) nie dochodzi do połączenia pomiędzy jej stroną prawą, a lewą. W rozszczepie podniebienia, między 8 a 12 tygodniem rozwoju zarodka dochodzi do zaburzeń w formowaniu się sklepienia jamy ustnej. Dziecko może urodzić się z rozszczepioną wargą, rozszczepionym podniebieniem lub z obiema wadami jednocześnie. W najpoważniejszych przypadkach rozszczepów brakiem połączenia może być objęta cała twarz.

Jednostronny, niekompletny rozszczep wargi najczęściej wymaga tylko pojedynczej operacji wargi, która wykonywana jest we wczesnym okresie życia. Jednostronny, pełny rozszczep wargi wymagał będzie dwóch, bądź większej liczby zabiegów operacyjnych. Dziecko z obustronnym, kompletnym rozszczepem wargi i podniebienia potrzebuje dłuższego i bardziej złożonego leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH