PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pompeje na uzębieniu ludzkiej czaszki

jsz
25-02-2014, 12:13
Pompeje na uzębieniu ludzkiej czaszki Pompeje na uzębieniu ludzkiej czaszki (foto: freedigitalphotos)
Mikroskopijne cząstki żywności - i co ważniejsze - endospory (spoczynkowe, przetrwalnikowe formy bakterii) odkryli naukowcy na zębach ludzkiej czaszki, której właściciel mógł być świadkiem ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny.

Odkrycie jest na tyle niezwykłe, że zajęli się nim uczeni z kilku uniwersytetów w: University of Zurich, University of Copenhagen oraz University of York.

Teraz jest pewne, że choroby uzębienia tysiąc lat temu wywoływane były takimi samymi bakteriami, jak we współczesnych nam czasach. Kamień nazębny sprzed milenium jest tym samym czym jest obecnie, niezależnie od diametralnych różnic w diecie i sposobach dbania o uzębienie.
Prof. Christian von Mering, Group Director w Swiss Institute of Bioinformatics twierdzi, że płytka nazębna zachowuje zdecydowanie więcej mikroinformacji o dawnych czasach niż np. ludzkie kości.

Kamień nazębny okazał się także wielce pomocny w określeniu przy pomocy analizy sekwencji DNA wielu komponentów prastarej diety, w której poczesny udział miały warzywa.
Okazuje się, że setki lat przed pojawieniem się w sprzedaży pierwszych antybiotyków w obszarze jamy ustnej człowieka funkcjonowały mikroorganizmy z zakodowanym DNA odpowiadającym za oporność na antybiotyki.

- Płytka nazębna stała się otwartym oknem na to z czym mieliśmy do czynienia tysiąc lat temu - ocenia prof. Christian von Mering.

Wyniki prac naukowców zostały zaprezentowane w "Nature Genetics".

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
antybiotykoterapia   Christian von Mering  

POLECAMY W SERWISACH