PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polscy dentyści w Kurdystanie

kan
26-04-2017, 11:15
Polscy dentyści w Kurdystanie Dr Katarzyna Błądek-Grzelczak w gabinecie stomatologicznym w Khanaqeen.
Dwoje dentystów, pracowników Polskiej Misji Medycznej, Katarzyna Błądek-Grzelczak i Grzegorz Olędzki wrócili z blisko miesięcznej pracy w szpitalu w Khanaqeen, w irackim Kurdystanie.

Opieka stomatologiczna w Kurdystanie jest na niskim poziomie. Profilaktyka i higiena de facto nie istnieją, zęby wyrywa się, bo na leczenie za późno, pacjenci pojawiają się u dentysty, gdy ból jest już nie do zniesienia, a ząb nie do uratowania - wynika z komunikatu prasowego przekazanego mediom przez Polską Misję Medyczną.

W 2017 r., w ramach pomocowego projektu, w szpitalu w Khanaqeen założony został nowy gabinet stomatologiczny. Szpital obsługuje 250 000 mieszkańców dystryktu Khanaqeen, w tym 110 000 przesiedlonych  oraz osoby przysyłane z obozów dla uchodźców znajdujących się na terenie Diyala.

W żadnym z obozów dla uchodźców nie ma gabinetu stomatologicznego, pacjenci są przewożeni do szpitala w Khanaqeen.  Lecznica do niedawna posiadała tylko jeden fotel stomatologiczny, w którym na zmianę pracowało dwóch dentystów. 

W ramach projektu do szpitala Khanaqeen wyjechało dwóch dentystów Katarzyna Błądek-Grzelczak i Grzegorz Olędzki. Przeszkolili kurdyjskich stomatologów i przez trzy tygodnie wspólnie z nimi pracowali. Szpitalny gabinet  został wyposażony m.in. w fotel, cyfrowy rentgen, autoklaw, lampę do utwardzania wypełnień, instrumenty i materiały stomatologiczno-higieniczne oraz edukacyjne. 

Zadaniem polskich stomatologów była zmiana nawyków miejscowych lekarzy dentysów  i  przeszkolenie ich w korzystaniu z zakupionego przez PMM nowoczesnego sprzętu.

Katarzyna Błądek-Grzelczak i Grzegorz Olędzki przebadali też kilkuset uchodźców w obozie Alwand 1 w prowincji Diyala. 

Więcej: pmm.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH