PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polscy dentyści ustanowią opiekę stomatologiczną w Timorze Wschodnim

ms
11-09-2015, 10:28
Polscy dentyści ustanowią opiekę stomatologiczną w Timorze Wschodnim Timor Wschodni uczenice ze szkoly zawodowej (foto: archiwum)
Brzmi pryncypialnie, ale faktycznie dla wielu Timorczyków obecność dentystów z Polski stanowić będzie zarazem pierwszy kontakt z opieką stomatologiczną. Pomoc ta będzie tym większa, im większe zaangażowanie we wsparcie charytatywnej akcji okażą ludzie dobrej woli. O akcji Polaków opowiada infoDENT24.pl Mateusz Paweł Matlak z Gnyszka Fundraising Advisors.

Mateusz Paweł Matlak: Wyobraźmy sobie wyrywanie zębów nieumytymi palcami przez szamana oraz możliwe zagrożenia wynikające z całkowitego braku opieki stomatologicznej… Nie, to nie powrót do XVI wieku. Taki jest właśnie Timor Wschodni – jedno z najmłodszych państw świata i część wyspy leżącej na północ od Australii.

To jeden z najbiedniejszych regionów świata, doświadczony straszliwą wojną domową. Mieszkańcy nie mają odpowiedniej opieki medycznej, oczywiście stomatologicznej także.

Na szczęście w Krakowie jest czwórka młodych dentystów, którzy na przełomie września i października lecą do Timoru, aby pomagać tamtejszym mieszkańcom; Anna, Ewa i dwóch Michałów. To czwórka idealistów, ale i realistów. Wiedzą jakie wyzwania czekają ich na miejscu. Najważniejszym z nich jest… brak wszystkiego, co niezbędne dentyście do pracy. Trzeba kupić lub zebrać sprzęt oraz lekarstwa. Grant MSZ pokrywa koszty podróży i zakwaterowania, a polskie placówki dyplomatyczne służą pomocą, ale dentyści nie mogą pozwolić sobie na wyprawę z gołymi rękami.

Drugim wyzwaniem jest potrzeba stawienia czoła wyzwaniom na miejscu – wielu Timorczyków po raz pierwszy będzie pod opieką lekarzy dentystów.

Trzecim wyzwaniem jest przeszkolenie lokalnego personelu, tak aby po wylocie Polaków mógł nadal działać punkt opieki stomatologicznej.    

Dobrze, że na miejscu pracują polskie siostry misjonarki, które prowadzą przychodnię pozwalającą, choć w niewielkim stopniu, ulżyć Timorczykom. To właśnie dzięki nim wiemy jaka jest sytuacja na miejscu i jakie są potrzeby.

Mury są jednak po to, aby je przeskakiwać i również ten mur uda się nam przeskoczyć. Polscy dentyści są w 1/3 drogi, gdyż dzięki wsparciu darczyńców udało się zebrać ponad 10 tys. zł na zakup sprzętu oraz leków, aby jednak zabezpieczyć finansowo wszystkie potrzeby, potrzeba 35 tys. zł.

Akcja zbierania środków trwa jeszcze kilka dni. Każdy może podarować Timorczykom możliwość bycia pod fachową opieką stomatologiczną na trzy sposoby:

Przekazując darowiznę. Ten podarunek dla Timorczyków będzie miał dla nas i dla nich olbrzymie znaczenie, każda kwota się liczy. Pieniądze umożliwią nam zakup sprzętu oraz, lekarstw. Darowiznę można przekazać przez stronę naszej akcji www.kleszczenatimor.pl .

Okazując pomoc w zdobyciu nowego bądź używanego sprzętu stomatologicznego, przyjmiemy każde wsparcie. Nasze potrzeby są przedstawione w linku na stronie  www.kleszczenatimor.pl .

Przekazując informację o zbiórce Państwa partnerom biznesowym, którzy zaangażowaliby się w przedsięwzięcie.

Nie zapomnimy o okazanej nam pomocy oraz życzliwości. Najbardziej wdzięczni będą jednak Timorczycy, dla których powstanie szansa na leczenie w warunkach, na jakie zasługują.

SŁOWA KLUCZOWE
akcja charytatywna   wolontariat   hobby  

POLECAMY W SERWISACH