PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjenci się boją, zawinił YouTube

10-04-2013, 00:01
Pacjenci boją się przez YouTube
Pacjenci boją się przez YouTube
Najnowsze badania, opublikowane przez portal Journal of Medical Internet Research, dają inne spojrzenie na to, jakie może być źródło strachu przed dentystą. Pomogły w tym krótkie filmy na popularnym YouTube.

W badaniu wykorzystano nagrane na platformie wideo reakcje młodych osób, starano się poszerzyć wiedzę na temat częstej u dzieci, obawy przed wizytą u dentysty. Okazało się, że strach o zróżnicowanych manifestacjach i źródłach, w połączeniu z filmami z internetu i portalami społecznościowymi, znacząco wzrasta.

Przeanalizowano w sumie 182 filmy, reprezentujące reakcje lub opisujące złe doświadczenia z wizyt u dentysty, w tym 27 filmów przedstawiających - jako głównych aktorów - 32 nastolatków i dzieci. Najczęstszym widokiem przedstawionym na filmach, były silne reakcje psychiczne na myśl o wizycie u dentysty, takie jak nagły atak płaczu, czy nawet histerii. Dla słuchających tych dramatycznych relacji, choć sami wcześniej nie mieli podobnych doświadczeń, było oczywiste że wizyta u dentysty to koszmar.

Innym źródłem panicznego strachu przed dentystą u dzieci, są nieprzemyślane słowa wypowiadane przez rodziców. Przykładowo, badacze zwracają uwagę na nieodpowiedzialne zachowanie jednej z matek, która zachęcała swoją córkę do nieposłuszeństwa w stosunku do ojca, starającego się przekonać dziecko że dentysta powinien wyrwać jej ząb.

Naukowcy przestrzegają, że strach u dzieci przed dentystą może z czasem doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, jak brak chęci do leczenia zębów, trudności we współpracy z lekarzami, zaburzenia snu, czy innych problemów psychicznych, mogących objawić się nawet w dorosłym życiu. Badacze wierzą, ze ich ustalenia przyczynią się poszerzenia świadomości o źródłach strachu przed dentystą i pozwolą rodzicom na właściwe regulowanie emocji dzieci względem wizyt lekarskich.

Źródło: DrBicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   dentysta na YouTube  

POLECAMY W SERWISACH