PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ortodonci uważajcie na dziennikarzy

kan
25-08-2017, 11:25
Ortodonci uważajcie na dziennikarzy Kiedy wścibski dziennikarz szkodzi dentyście (fot. pixabay)
Brytyjski portal dla stomatologów Dentistry.co.uk opublikował poradnik, w jaki sposób dentysta ortodonta, który ma utytułowanych i sławnych pacjentów (innymi słowy celebrytów) powinien traktować ciekawskich dziennikarzy.

Brukowce zawsze są głodne nowinek o gwiazdach. Aktualna informacja o aktorze czy piosenkarce noszących aparat ortodontyczny jest jak najbardziej mile widziana. Pacjent celebryta zasługuje na tyle samo prywatności, co pacjent który sławny nie jest, tyle że celebrycie tę prywatność trudno obronić.   W trosce o dobro pacjenta, ale i własne, ortodonta powinien zachować szczególną ostrożność, gdy dzwoni do niego dziennikarz z pytaniami na temat leczenia.

Nie śpiesz się z odpowiedzią
Gdy dziennikarz dzwoni do praktyki, nie czuj się zobowiązany, by z nim natychmiast rozmawiać. Poproś o nazwisko, tytuł gazety i numer telefonu, by oddzwonić w wygodnym dla siebie momencie. 

Etyka przede wszystkim
W większości przypadków, dentysta pytany o jakiegokolwiek pacjenta, wystarczy że powoła się na tajemnicę lekarską. A ta może zostać złamana przez z pozoru nieszkodliwe przyznanie, że jakaś osoba jest pacjentem danego gabinetu stomatologicznego.

Nawet jeśli sam pacjent ogłasza na mediach społecznościowych, że leczy się na przykład ortodontycznie, to dentysta nie powinien tego ani potwierdzać, ani ujawniać żadnych szczegółów. Zawsze należy być bardzo oszczędnym w słowach i pamiętać, że każde słowo rozmowy jest nagrywane. Nawet jeśli dentysta nie zostanie bezpośrednio zacytowany w artykule, to źródło informacji będzie dla czytelników oczywiste.

Skontaktuj się z pacjentem, o ile jest to uzasadnione
W niektórych przypadkach warto skontaktować się z pacjentem i wyjaśnić, że interesują się nim media. W takiej rozmowie dentysta może potwierdzić własną dyskrecję i że żadne komentarze z jego strony nie padną. 

Cały personel praktyki powinien być uczulony na kwestie zachowania tajemnicy i prywatności pacjentów i przeszkolony jak ma postępować.

Oczywiście dla dentysty przyznanie celebryty, że jest jego pacjentem jest świetną reklamą. W dogodnym momencie można więc go prosić o wystawienie referencji. Jednak zawsze należy wyjaśnić w jakim celu będą wykorzystywane oraz zapewnić, że w razie konieczności mogą one zostać wycofane np. ze strony internetowej gabinetu (aczkolwiek niewiele to da, gdyż w sieci nic nie ginie).

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
celebryci   ortodoncja  

POLECAMY W SERWISACH