PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oczywista oczywistość: słodkie szkodzi na zęby

PAP Nauka w Polsce
30-06-2016, 13:29
Oczywista oczywistość: słodkie szkodzi na zęby Słodycze niszczą zęby! - twierdzi naukowiec (foto: pixabay)
Prof. Nigel Hunta – z wydziału chirurgii stomatologicznej w Royal College of Surgeons – komunikuje rodakom prostą prawdę - przynoszenia słodkości w ramach celebrowania urodzin, czy zaręczyn niesie ze sobą poważne problemy zdrowotne, głównie dentystyczne. Trudno z nim polemizować.

Moda na przynoszenie ciast do pracy na różne okazje staje się coraz bardziej popularna. Chociaż jest to przyjemne, to brytyjski stomatolog Nigel Hunt przestrzega przed niebezpieczeństwami, jakie niosą za sobą takie rytuały.
Według profesora Hunta – z wydziału chirurgii stomatologicznej w Royal College of Surgeons – praktykowanie przynoszenia słodkości w ramach celebrowania urodzin czy zaręczyn niesie ze sobą poważne problemy zdrowotne. Wśród nich wymienia otyłość i problemy dentystyczne. Uważa, że lepszym sposobem byłoby obdarowywanie współpracowników owocami lub orzechami.

Cytowany przez portal BBC News profesor Hunt wyjaśnia, że często menadżerowie w ramach nagrody dla swoich pracowników decydują się na zakup ciastek i innych słodkości. W firmach, w których takie praktyki są bardzo częste, praca staje się miejscem, w którym spożywa się najwięcej cukru.

„Prawie 65 tysięcy dorosłych ma problemy zdrowotne i potrzebuje specjalistycznego leczenia dentystycznego” - mówi Hunt. Oprócz tego, uważa, że jest to trudna sytuacja dla ludzi, którzy starają się jeść zdrowo lub są na diecie.

Profesor Hunt rekomenduje firmom zaopatrywanie się w patery z owocami, orzechami czy serami. Nie uważa on, że ciasta powinny całkowicie zniknąć – powinny być jednak kupowane w mniejszych ilościach i jedzone jedynie w porze lunchu. Jak sam zaznacza, odpowiedzialni pracodawcy powinni dbać o zdrowe odżywianie. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH