PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowa Zelandia: Stowarzyszenie dentystów wzywa rząd do usunięcia słodzonych napojów ze szkół

smn
07-07-2017, 10:34
Nowa Zelandia: Stowarzyszenie dentystów wzywa rząd do usunięcia słodzonych napojów ze szkół Nowozelandzcy dentyści promują picie wody przez dzieci (fot. pixabay)
Stowarzyszenie dentystów na Nowej Zelandii od 2016 r. prowadzi akcje, mające zwiększyć społeczną świadomość na temat szkodliwości picia słodzonych napojów.

Na Nowej Zelandii słodkie napoje są głównym źródłem cukru w diecie dzieci i młodzieży. Nie mają żadnej wartości odżywczej za to skutecznie zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy.

Badanie wykonane na przełomie lat  2014/15 ujawniło, że 29 tys. dzieci przed ukończeniem 14. roku życia miało w ciągu ostatnich 12 miesięcy usunięty ząb z powodu próchnicy, ropnia, choroby dziąseł. Minister zdrowia już rok temu apelował do szkół, by wprowadziły do szkolnych sklepików spośród napojów tylko wodę i mleko.

Akcja uświadamiania wyszła na ulice – jedna ze szkół Kelston Boys’ High School w Auckland zorganizowała „Marsz po wodę”. Nauczyciele uczniowie i ich rodziny przeszli razem ponad trzy kilometry, a samo wydarzenie miało pomóc w zbiórce funduszy na fontannę z wodą pitną dla szkoły.

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dzieci   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH