PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Norwegia: dziecko z chorymi zębami można odebrać rodzicom

ms
18-02-2018, 09:02
Norwegia: dziecko z chorymi zębami można odebrać rodzicom W Norwegii dbają o uzębienie dzieci (foto: pixabay)
Rodzice nie posyłają regularnie dziecka do dentysty, to w Polsce problem powszechny. W Norwegii jest to nie do pomyślenia. Dlaczego?

Kwestia dbałości o uzębienie norweskich dzieci wpisuje się w rygorystyczny program nadzoru instytucji państwowych nad procesem wychowywania i opieki sprawowanej przez rodziców nad młodym pokoleniem Norwegów.

Oto co mówi na ten temat gość Telewizji Republika, redaktor naczelny portalu scanpress.net Henryk Malinowski:

Zauważono, że stan zębów ucznia nie jest najlepszy. Pracownik przedszkola, jako urzędnik państwowy, ma obowiązek powiadomienia o brakach w uzębieniu instytucji państwowej odpowiedzialnej za opiekę socjalną.

Kłopoty z higieną jamy ustnej mogą być powodem tego, że na rodziców padnie podejrzenie, iż zaniedbują swoje dziecko, nie posyłają go do dentysty, a więc w tej rodzinie być może coś się źle dzieje i zostanie wszczęta procedura kontroli.

Dzieci w czasie tej procedury mogą być oddzielone od rodziców. Rozdzielenie często następuje niespodziewanie. Bardzo często odbywa się to w asyście policji, bardzo często jest tak, że dziecko jest zabierane z przedszkola bez wiedzy rodziców. Następuje umieszczenie w rodzinie zastępczej, ale niestety rodzice nie mogą widzieć tego dziecka od razu.

Standardowo jest tak, że rodzice mają prawo widzenia się ze swoimi dziećmi zazwyczaj dwie godziny w miesiącu. 

***

Zastosowanie tej zasady w Polsce sprawiłoby z pewnością, że zdecydowana większość rodziców pozbawiona zostałaby opieki nad swoimi dziećmi. U nas dzieci borykają się z próchnicą, ale na pocieszenie nie doświadczają z tego powodu traumy niespodziewanego rozstania z rodzicami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica dzieci  

POLECAMY W SERWISACH