PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niszczycielska siła soft drinka

06-03-2013, 00:53
Niszczycielska siła soft drinków (foto: sxc.hu)
Niszczycielska siła soft drinków (foto: sxc.hu)
O tym, że słodzone napoje gazowane są śmiertelnym wrogiem dla zębów wiadomo nie od dzisiaj, ale od dzisiaj każdy dentysta ma na podorędziu przykład dobitnie wskazujący do czego może doprowadzić opijanie się soft drinkami.

Przykład ten ma na imię William, na nazwisko Kennewell, ma 25 lat i jest Australijczykiem. Czego młodzieniec nie ma - to ani jednego własnego zęba. Z dumą prezentuje podczas sesji zdjęciowych sztuczną szczękę, bez której nie mógłby względnie normalnie egzystować.

Czy to jedyna na świecie osoba, która w młodości utraciła całe uzębienie? Z pewnością nie, ale William Kennewell nie kryje tego, że powodem takiego właśnie uszczerbku na zdrowiu stała się jego miłość do napoju typu cola.

Wypijałem dziennie od 6 do 8 litrów coli. Pracując w branży hotelarskiej miałem do niej nieograniczony dostęp przyznaje bezzębny młodzieniec.

Uzależnienie od słodzonych napojów gazowanych było tak wielkie, że żadne ostrzeżenie ze strony dentystów nie skutkowały. Doszło do tego, że popsute zęby Williama Kennewella spowodowały ogólne zatrucie krwi. Sytuacja stała się szczególnie niebezpieczna. Ratując życie chłopaka, dentyści usunęli 13 zębów, jakie Australijczyk jeszcze posiadał.

Dr Jason Armfield, pracownik naukowy australijskiego Centrum Badań nad Zdrowiem Jamy Ustnej wezwał do umieszczania na etykietach słodzonych napojów bezalkoholowych ostrzeżeń o ryzyku powstania próchnicy.

Jason Armfield przeprowadził badania wśród 16,8 tys. australijskich dzieci. 56 proc. z nich w wieku od 5 do 16 lat wypija przynajmniej jeden słodki napój każdego dnia. A jedna puszka gazowanego napoju o pojemności zaledwie 335 ml może zawierać ok. 40 g cukru.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT  

POLECAMY W SERWISACH