PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niełatwa ekstrakcja

en
17-08-2016, 13:00
Niełatwa ekstrakcja Ekstrakcja takiego kła może się przyśnić (fot. pixabay)
Pacjentem była samica niedźwiedzia czarnego, imieniem Ursula. Zabieg odbył się w ogrodzie zoologicznym w New Bedford w stanie Massachusetts. Ekstrakcja wymagała asysty aż siedmiu osób.

Także zwierzęta wraz z wiekiem zaczynają mieć problemy stomatologiczne. W tym przypadku trzeba było wykonać ekstrakcję zęba u niedźwiedzicy. Keith Lovett, dyrektor zoo, przyznał, że usuwanie kła z dolnej szczęki Ursuli nie było łatwym zadaniem, ponieważ niedźwiedzica waży blisko 140 kg. To tak jakby do dentysty trafiła wielka, ciężka silna kobieta!

Po podaniu znieczulenia ogólnego Ursula została przetransportowana do szpitala dla zwierząt. Sam zabieg był o wiele bardziej skomplikowany niż jego odpowiednik w wydaniu dla ludzi. Wymagał udziału siedmiu osób, w tym kilku lekarzy różnych specjalności. Czynność oddychania  starannie monitorowano, by mieć pewność, że niedźwiedzica nie obudzi się niespodziewanie.

O problemach  Ursuli z zębami powiadomił weterynarzy jej opiekun. Zauważył, że w nietypowy sposób chwyta i żuje pokarm.

Po ekstrakcji niedźwiedzica, tak jak człowiek po podobnym zabiegu, otrzymuje środki przeciwbólowe, antybiotyki i jedynie miękki pokarm.

Więcej: nbclosangeles.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ząb  

POLECAMY W SERWISACH