PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nie żyje Elżbieta Maria Krzesińska - wybitna sportsmenka, ale także dentystka

ws
29-12-2015, 13:01
Nie żyje Elżbieta Maria Krzesińska - wybitna sportsmenka, ale także dentystka Nie żyje Elżbieta Krzesińska (dentystka i lekkoatletka) (foto: sxc.hu)
Elżbieta Krzesińska, dentystka z wykształcenia, zmarła 29 grudnia 2015 r. Znakomita lekkoatletka wywalczyła w skoku w dal dwa medale olimpijskie. Leczeniem zębów zajęła się po zakończeniu bogatej kariery sportowej.

Każdy interesujący się sportem zna dokonania Elżbiety Marii Krzesińskiej z domu Duńskiej, mało kto wie, że była ona lekarzem dentystą.

Po maturze zdała egzaminy na studia medyczne w Gdańsku po kilku latach uzyskała dyplom lekarza dentysty. Przez wiele lat nie podejmowała pracy w wyuczonym zawodzie. Jeszcze w trakcie studiów zaczęła trenować lekkoatletykę. Leczeniem zębów zajęła się po zakończeniu bogatej kariery sportowej.

Legendarny jest jej długi warkocz. Podczas debiutu olimpijskiego w Helsinkach, w 1952 r., oddała rekordowy skok, a mimo to zajęła ostatecznie 12 miejsce, gdyż sędziowie zmierzyli długość jej skoku od śladu warkocza na piasku.

Z kolei zdobywając srebrny medal w Rzymie skakała w pożyczonych męskich kolcach o dwa numery za dużych, gdyż własne zagubiła. Prowadząc w konkursie, straciła złoto na rzecz Wiery Kriepkiny, której w ostatniej kolejce pomogła dobrać właściwy rozbieg. Od początku finału Kriepkina miała kłopot z trafieniem stopą na belkę i zwróciła się o pomoc do Polki. Krzesińska, która na ten czas miała oddane dłuższe skoki, doradziła rywalce co zrobić, aby poprawić rozbieg. Rada okazała się skuteczna. Rosjanka oddała o 2 cm dłuższy skok od Polki.

Elżbieta Krzesińska jest dwukrotną medalistką olimpijską w skoku w dal: złotą z Melbourne 1956 (ustanowiła wówczas rekord świata - 6,35 m) i srebrną z Rzymu 1960. Ma także dwa tytuły mistrzostw Europy: zdobyła srebrny medal w 1962 i brązowy w 1954.

"Złota Ela" ukończyła 11 listopada 2015 r. 81 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   sport   Kariera  

POLECAMY W SERWISACH