PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nici dentystyczne w roli głównej

30-11-2012, 05:16
Nici dentystyczne (źródło: Wikipedia)
Nici dentystyczne (źródło: Wikipedia)
Nici dentystyczne, do czego mogą służyć? - między innymi do ustanawiania rekordów Guinnessa.

Tak zrobiono na stadionie LeLacheur Park w Lowell (Massachusetts). W zabawie uczestniczyli kibice tamtejszej baseballowej drużyny. Miejscowy stadion nie należy do gigantów, ot 5035 miejsc numerowanych. Nici stomatologiczne, umiejscowione w specjalnie przygotowanych poręcznych plastikowych końcówkach, były rozdawane kibicom przy wejściu na stadion. Nie wszyscy byli zainteresowani zaplanowanym przedsięwzięciem. Organizatorzy zabawy skrupulatnie wyliczyli, że w zbiorowym czyszczeniu zębów wzięło udział 3014 osób. Rekord Guinnessa ustanowiono. Do zwycięstwa kibiców poprowadziła maskotka miejscowej drużyny baseballowej aligator i zaproszona na gościnne występy inna postać ukryta w kostiumie przypominającym wyglądem szczoteczkę (szczotę) do zębów, być może dlatego, że kostium dentystycznej nici trudno było uszyć.

Jon Boswell, rzecznik klubu sportowego LeLacheur Park tak tłumaczy zamysł bicia rekordu. Sport służy kolekcjonowaniu emocji i zachowywaniu w pamięci niezapomnianych wrażeń. Jeśli mecz jest przeciętny, po roku nikt nie będzie o nim pamiętał, ale o udziale w próbie bicia rekordu już tak.

***

Pierwowzór nowoczesnych nici dentystycznych dał społeczeństwu amerykańskiemu nowoorleański dentysta Levi Parmly we wczesnych latach XIX w.

Od tego czasu nici dentystyczne towarzyszą osobom dbającym o zęby. Utarło się powiedzenie, że regularnie szczotkowanie zębów bez stosowania nici dentystycznych to tak jak mycie ciała w 70 proc. Dentyści często mówią: nie musisz stosować nici do każdego zęba, tylko do tych, które chcesz zachować na starość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   nici  

POLECAMY W SERWISACH