PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Neandertalczyk z wyjątkowo zdrowymi zębami

en
29-04-2016, 14:46
Neandertalczyk z wyjątkowo zdrowymi zębami Zęby zdradzają zaskakująco wiele (fot. wikipedia)
Zęby Neandertalczyków zdradzają co jedli, jak się leczyli i jakie mieli zwyczaje. Neandertalczycy mieli zdrowsze zęby niż współcześni ludzie stosujący podobną dietę.

Kamień nazębny, pieczołowicie usuwany w gabinetach dentystycznych, może być kroniką życia. A wyczytać z niego można na przykład skład prehistorycznego menu.

Do niedawna jeszcze sądzono, że Neandertalczyk był wyłącznie mięsożerny. I jako jadający mięso był na gorszej pozycji niż człowiek, który korzystał z różnych źródeł pokarmu. Tymczasem badania kamienia nazębnego przeczą temu.  Mozolna, trwająca już od ponad 10 lat, analiza mikroskamieniałości roślinnych, odkładających się w kamieniu nazębnym, którą prowadzi prof. Karen Hardy z University of Barcelona w Hiszpanii, dowodzi, że Neandertalczyk nie gardził  także jadalną trawą, orzechami i roślinami strączkowymi. Co więcej próbował także roślin leczniczych.

Śladowe ilości różnych substancji chemicznych zdradzają, że jadł rumianek i krwawnik, czyli rośliny bez wartości odżywczej za to mające właściwości lecznicze. Rumianek pewnie służył do kurowania dolegliwości żołądka, a krwawnik był dobry na poty, ból zębów i problemy z układem pokarmowym.

Nie jest to nic niezwykłego, nawet zwierzęta potrafią same się leczyć, dlaczego więc Neandertalczyk nie miałby mieć takich umiejętności. Wymagało to jednak dużej wiedzy o otoczeniu, bo trzeba umieć odróżniać nieszkodliwe gatunki roślin od trujących.

Na początku tego roku zespół prof. Hardy dokonał jeszcze jednego zaskakującego odkrycia. Zęby sprzed 50 tys. lat nosiły ślady drewna iglastego. Tego Neandertalczyk z pewnością nie jadł. Ale mógł posługiwać się zębami jak trzecią ręką, i przytrzymywać sobie kawałki drewna. Na takie wyjaśnienie wskazuje także sposób zużycia powierzchni zębów. W widoczny sposób zęby kobiet są o wiele bardziej zniszczone niż mężczyzn. Najwyraźniej już wtedy obowiązywał podział pracy.

Więcej: bbc.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kamień nazębny   archeologia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH