• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy zaglądają w zęby czarnej śmierci

js
29-01-2016, 08:54
Naukowcy zaglądają w zęby czarnej śmierci Miejsce archeologicznych badań (okolice Marsylii)
Za przyczynę największej epidemii w dziejach ludzkości, która zdziesiątkowała populację mieszkańców Europy XIV w., uważa się bakterię Yersinia pestis (pałeczka dżumy). Naukowcy drążą temat, analizując to co odkryli dzięki zębom ofiar umarłych w trakcie dżumy. No właśnie, czy aby dżumy?

Podstawą analizy były zęby odnalezione przez archeologów w masowym grobie ofiar epidemii w okolicy Marsylii. Badanie prowadziła grupa naukowców z Max Planck Institute for the Science of Human History w Jenie.

Dzięki technologiom sekwencjonowania genomu, naukowcy przeanalizowali cały genom patogenu. Zdobyte w ten sposób informacje stały się podstawą nie tylko do przebadania biologii patogenu, ale także pozwoliły na określenie (za pomocą poddanych translacji białek) potencjalnego wpływu drobnoustrojów  – na układ odpornościowy.

- Teraz jesteśmy pewni, że określony przez nas skład płytki nazębnej nie występował w żadnej formie w późniejszych czasach – ocenia, prowadzący analizy, Alexander Herbig.

Naukowcy dążą do zidentyfikowania nie tylko choroby, ale także źródła jej pochodzenia. - Mamy przeczucie, że być może gdzieś, poza naszą świadomością, egzystuje nosiciel drobnoustrojów, których genotyp udało się nam określić – uważa Johannes Krause, dyrektor katedry archeologii w Max Planck Institute.
Więcej: shh.mpg.de

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
płytka nazębna   genetyka   nauka  

POLECAMY W SERWISACH