PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Najmłodsi pacjenci przełamali lęk stomatologiczny

informacja prasowa
26-03-2014, 07:53
Najmłodsi pacjenci przełamali lęk stomatologiczny Najmłodsi pacjenci przełamali lęk stomatologiczny (Fot. Prima-Dent)
22 marca w ramach kampanii „Lekcja Stomatologii” odbyła się pierwsza „Sobota z Dentusiem”. Dzieci razem ze swoimi rodzicami uczestniczyły w bezpłatnych wizytach adaptacyjnych w gabinetach dentystycznych. Celem spotkania była eliminacja stresu stomatologicznego u najmłodszych pacjentów. Podczas spotkania lekarz wykonywał przegląd jamy ustnej oraz bezpłatną fluoryzację.
Jak wynika z badań przeprowadzonych dla NZOZ Prima-Dent,   stres stomatologiczny towarzyszy prawie połowie Polaków. Celem wizyt adaptacyjnych jest jego przełamywanie przede wszystkim u dzieci. Wizyta kontrolna, połączona z zabawą i nagrodą, ma zapewnić najmłodszym poczucie komfortu i zniwelować strach przed kolejnymi pobytami w gabinecie dentystycznym.

Jak wyglądała wizyta adaptacyjna?
„Sobota z Dentusiem" odbyła się w warszawskich klinikach stomatologicznych. Na początku każdej wizyty adaptacyjnej dziecko mogło w formie zabawy obejrzeć sprzęt i gabinet oraz zapoznać się z dentystą. Następnie lekarz przeprowadzał standardową kontrolę uzębienia oraz wykonywał najmłodszym pacjentom zdjęcia jamy ustnej. Fotografie można było oglądać wspólnie z rodzicami na tablecie, co sprawiało najmłodszym ogromną radość. Na koniec spotkania, po uzyskaniu zgody rodziców, lekarz wykonywał dziecku fluoryzację i tłumaczył, w jaki sposób fluor uodparnia zęby na próchnicę. Każdy mały pacjent otrzymywał nagrodę - pluszowego misia - Fluorusia oraz dzienniczek przeglądów stomatologicznych.

Jak walczyć ze stresem stomatologicznym u dzieci?
Podczas całego spotkania obecni byli rodzice, którzy otrzymywali rady i wskazówki dotyczące zapewnienia prawidłowej higieny jamy ustnej i zwalczania lęku przed dentystą u swoich pociech. To właśnie rodzice mogą najbardziej zniechęcić dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym opowiadając im przykre historie związane z leczeniem zębów. Nie można straszyć dziecka wizytą u dentysty, czy opowiadać mu o problemach, jakie będzie miało, gdy nie umyje zębów. Wspólne wyjście do gabinetu stomatologicznego należy przekuć w wydarzenie radosne, powiązane z atrakcjami takimi jak: prezenty, kino i inne. Spotkanie z dentystą powinno się dziecku przyjemnie kojarzyć i budować jego świadomość, że dzięki regularnym wizytom i myciu zębów będzie miało ładniejszy uśmiech - powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik Prima-Dentu, gdzie odbywała się „Sobota z Dentusiem". Wizyty adaptacyjne to najlepsza metoda, by zwalczać lęk przed dentystą u dzieci. Pierwsza wizyta powinna przebiegać w sposób jak najbardziej komfortowy dla małego pacjenta, dlatego nie wykonuje się w jej czasie żadnego zabiegu, a jedynie oswaja dziecko z gabinetem. Dla małego pacjenta ze stresem stomatologicznym jest to zazwyczaj i tak bardzo duże wydarzenie.

POLECAMY W SERWISACH