PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mistrz olimpijski rozzłościł dentystów biżuterią nazębną

28-08-2012, 09:49
Mistrz olimpijski rozzłościł dentystów biżuterią nazębną (źródło: sxc.hu)
Mistrz olimpijski rozzłościł dentystów biżuterią nazębną (źródło: sxc.hu)
Amerykański mistrz olimpijski w pływaniu, Ryan Lochte, wyznacza nowe trendy w modzie dentystycznej. Chodzi o wysadzany diamentami grill nazębny, który zademonstrował w Londynie po zdobyciu złotego medalu. Dentyści są mocno zaniepokojeni. 

Grill to nakładka na zęby wykonana z drogich metali (złoto, platyna, srebro), często wysadzana diamentami lub innymi kamieniami. Dotychczas ozdoba była używana głównie w kręgach kultury hip-hop i rap do manifestacji bogactwa wokalistów. Natomiast grill Ryana Lochte został zaprojektowany, aby przypominał flagę USA. Kosztował 25 tysięcy dolarów.

Sprawa z marszu zaniepokoiła amerykańskie środowisko stomatologiczne, które martwi się, że coraz więcej nastolatków pragnąc podążyć za swoimi idolami oraz modą kupuje tanie, uniwersalne i niedopasowane nakładki w centrach handlowych.

Takie manifestacje jak ta mistrza olimpijskiego, nie ułatwiają dentystom pracy. Trudno jest bowiem nakłonić młodą osobę do zaniechania używania takiej ozdoby - zwłaszcza w przypadku, gdy podobną jest elementem wizerunku autorytetu.

Lekarze podkreślają, że mimo wszystko warto rozmawiać z młodymi, zbuntowanymi pacjentami, którzy chcą wyglądać jak ich idole, ponieważ ryzyko trwałego uszkodzenia zębów jest duże.

Powiedz pacjentowi
Aby nakładka była bezpieczna dla zdrowia powinna zostać właściwie wykonana w gabinecie stomatologicznym. Na zlecenie stomatologa, technik dentystyczny wykonuje pracę w podobny sposób jak wszelkie protezy - z wykorzystaniem wycisków i modeli . Technik dentystyczny musi także działać we współpracy z jubilerem. Tak wykonana ozdoba będzie miała mniej miejsc retencji płytki bakteryjnej i nie będzie tak niebezpieczna jak ozdoby uniwersalne.

 

Opracował lek. dent. Bartosz Stańczyk 

Źródło: The Science of Dentistry (http://www.wtnperioblog.com/ryan-lochte-grill/)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   Ryan Lochte   biżuteria nazębna  

POLECAMY W SERWISACH