PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Meksyk: przepis nakazujący dzieciom mycie zębów

smn
13-12-2016, 12:26
Meksyk: przepis nakazujący dzieciom mycie zębów Nietuzinkowa akcja profilaktyczna w Meksyku (fot. pixabay)
Projekt przepisu został przyjęty przez burmistrza miasta Meksyk dr Miguela Angela Mancera. To precedens w działaniach profilaktycznych na skalę światową - wszystkie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mają, w myśl tego zarządzenia, obowiązkowo myć zęby w szkole i w domu.

Dr Jaime Edelson członek FDI uważa ten krok za kamień milowy w walce o dobre nawyki higieniczne. Skorzysta na nim aż milion dzieci, mieszkańców Meksyku. Ta decyzja burmistrza Meksyku to także ważny prekursor do działań ogólnokrajowych.  Jeśli podobny przepis uda się wprowadzić na skalę całego kraju to obejmie on 28 mln dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

Nowe prawo, zobowiązujące nauczycieli do organizowania mycia zębów w przerwach między lekcjami, dostaje też konkretne wsparcie – wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola czy szkoły podstawowej na początku roku szkolnego otrzymają w prezencie dwa zestawy do higieny jamy ustnej.

Ten, zabierany przez dziecko do domu, będzie składał się z tubki pasty do zębów z fluorem, jednej szczoteczki do zębów i broszury na temat zwyczaju mycia zębów. Zestaw, z którego dziecko będzie korzystało tylko podczas pobytu w szkole, to tubka z pastą do zębów z fluorem, dwie szczoteczki do zębów oraz broszura o tematyce profilaktycznej.

Głównym celem  programu jest wykształcenie zwyczaju mycia zębów po każdym posiłku, w tym co najmniej jednokrotnie podczas pobytu w szkole i przedszkolu. Wprowadzenie przepisu zostało zaplanowane i przeprowadzone przez Mexican Dental Association Foundation przy wsparciu firmy Colgate Mexico.

Więcej: fdiworldental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dzieci   profilaktyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH