PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kult Apolonii, patronki stomatologów, wiecznie żywy

ms
09-02-2017, 07:43
Kult Apolonii, patronki stomatologów, wiecznie żywy Tortury św. Apollonii, katedra Heilsbronn (Bawaria) (źródło: Wikipedia)
9 lutego przypada kolejna rocznica śmierci Apolonii, patronki stomatologów na całym świecie.

Dokładnie 9 lutego 249 roku Apolonia zginęła śmiercią tragiczną, podczas pogromu chrześcijan. Dlaczego właśnie ona uważana jest za przedstawicielkę środowiska stomatologów?

Gdy św. Apolonia nie chciała wyrzec się wiary, prześladowcy bili ją tak mocno, że złamali jej szczękę, a później wyrwali jej wszystkie zęby, jeden pod drugim. Cierpienie chrześcijanki skończyło się wraz z jej męczeńską śmiercią na płonącym stosie.

Dentyści pamiętają o jej męczeństwie. Amerykańskie Towarzystwo Kobiet Stomatologów (American Association of Women Dentists) każdego roku urządza party na cześć świętej patronki. W innych krajach odbywają się msze rocznicowe.

W powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza Maćko z Bogdańca wymienił świętą Apolonię od zębów, do której należy się modlić w chorobie.

Św. Apolonia, przez 133 lata, miała swoje miejsce na Ziemi. Żeglarze portugalscy nazwali jej imieniem odkrytą w 1505 roku wyspę. W 1638 r., po skolonizowaniu tego terytorium przez Holendrów, wyspę przemianowano na Mauritius.

O św. Apolonii pamiętano także w XX wieku. Emisje znaczków z jej podobizną uświetniały XIII Kongres Towarzystwa Stomatologicznego w San Marino w 1979 r. oraz LXX Kongres FDI w Wiedniu w 1982 r.

Relikwii św. Apolonii jest wyjątkowo wiele. Duża ich część znajdowała się w nieistniejącym już kościele św. Apolonii w Rzymie. Jej głowę umieszczono w bazylice NMP na Zatybrzu, ręce - w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Inne relikwie znajdują się w kościele jezuitów w Antwerpii, w katedrze w Porto i w Kolonii.

Męczeństwo św. Apolonii zostało opisane w jednym z listów św. Dionizego Wielkiego. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 lutego.
Św. Apolonia jest patronką: stomatologów, ale także bywa wzywana w chorobach dziąseł, szczęki i przy bólu zębów. Nic więc dziwnego, że pokazywana jest najczęściej z kleszczami do wyrywania zębów.

Niegdyś w Polsce w wigilię śmierci św. Apolonii poszczono, po to aby patronka dentystów pomogła w zachowaniu uzębienia na starość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
św. Apolonia  

POLECAMY W SERWISACH