PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kubańscy dentyści ratują kubańską gospodarkę

ms
02-04-2014, 12:38
Kubańscy dentyści ratują kubańską gospodarkę Kubańscy dentyści ratują kubańską gospodarkę (foto: sxc.hu)
Nie sami dentyści, gdyż chodzi o blisko 60-tysięczną armię kubańskich lekarzy, którzy pracują poza krajem. W ten sposób władze Kuby pozyskują rocznie 8,2 mld USD, podczas gdy całkowite wpływy z turystyki nie przekraczają 2,5 mld USD.

W 66 krajach pracuje, w oparciu o kontrakty zawarte w ich imieniu przez państwowe firmy, 60 tys. lekarzy i lekarzy dentystów. W Brazylii na przykład pracuje ok. 11 tys. kubańskich medyków. Średnio otrzymują do ręki co miesiąc ok. 1 tys. USD, z tym, że instytucje rządowe, które wysyłają Kubańczyków poza kraj do pracy, ściągają z pensji każdego medyka aż 3 tys. USD.

1 tys. USD to gigantyczna kwota w porównaniu z tym, co dentysta otrzymuje pracując na państwowej posadzie w rodzimym kraju. Na Kubie dentysta zarobi kilkadziesiąt dolarów miesięcznie. Za te pieniądze trudno związać koniec z końcem, dlatego wielu dentystów po pracy w państwowych klinikach dorabia nieoficjalnie u siebie w domach.

W Hawanie na przykład koszt usługi stomatologicznej waha się od kilkunastu do nawet 180 USD, przy średniej pensji w tym kraju na poziomie 25 USD.
Zadziwiające, że pomimo takich różnic pomiędzy zarobkami a cenami w półlegalnych prywatnych gabinetach - pacjentów nie brakuje. Standard oferowanych w nich usług dentystycznych pozostawia wiele do życzenia. Zaczyna się od wielu braków, a dokładniej wprost przeciwnie, nie zaczyna, gdyż brak: prądu, wysterylizowanych narzędzi, materiałów do wypełnień często uniemożliwia wykonanie usługi. Zrealizowanie najprostszego zabiegu z reguły oznacza konieczność kilkukrotnego odwiedzenia gabinetu.

Z drugiej strony na bezpłatną pomoc w państwowych klinikach stomatologicznych trzeba czekać po kilka lat.

Na usługę stomatologiczną bez kolejki mogą liczyć obcokrajowcy, wśród nich zagraniczni turyści, ale ci płacić muszą zdecydowanie więcej niż Kubańczycy mieszkający w ojczyźnie. Dla nich ceny usług zaczynają się od kilkuset dolarów. To kwota niebotyczna dla Kubańczyka zarabiającego na Kubie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
praca dla dentysty   cudzoziemcy   Kuba   dentysta na Kubie  

POLECAMY W SERWISACH