PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ksylitol, lakierowanie fluorem - zbawienne dla dzieci?

31-07-2013, 00:01
Ksylitol, lakierowanie fluorem - zbawienne dla dzieci? (foto: sxc.hu)
Ksylitol, lakierowanie fluorem - zbawienne dla dzieci? (foto: sxc.hu)
Roger Chou z Pacific Northwest Evidence-Based Practice Center w Oregon Health & Science Uniwersytetu Portland dokonał przeglądu doniesień naukowych, które opisywały najbardziej efektywne sposoby redukowania poziomu próchnicy wśród dzieci do lat pięciu.

Szczególną uwagę naukowcy z Portland zwracali na analizy powstałe po 2004 r., a zrealizowane przez US Preventive Services Task Force. Badania naukowe sfinansowane zostały przez Agency for Healthcare Research and Quality.

Materiał analityczny, opracowany przez zespół Rogera Choua, opublikowany został 15 lipca 2013 r. w periodyku "Pediatrics". Wynika z niego, że w ostatnich kilku latach przeprowadzono trzy pogłębione badania naukowe, które oceniały związek pomiędzy lakierowaniem zębów fluorem u dzieci a stopniem redukcji chorobowych zmian w uzębieniu spowodowanych próchnicą. Analizy te wskazywały na obniżenie poziomu próchnicy średnio od 18 do 59 proc.

Wśród badań naukowych znalazły się także takie, które oceniały efektywność stosowania ksylitolu (alkohol cukrowy, pozyskiwany najczęściej z brzozy). W przeciwieństwie do glukozy, fruktozy, sacharozy i laktozy alkohol ten nie fermentuje w przewodzie pokarmowym.

Ksylitol hamować ma metabolizm, wzrost płytki nazębnej, sprzyjać remineralizacji początkowych zmian próchnicowych uznał prof. Jason Tanzer z Connecticut School of Dental Medicine.

Badania nad ksylitolem nie określają jednak jakościowych zmian w uzębieniu powstających w wyniku stosowania tego specyfiku.

Roger Chou wskazał także, że w zasadzie nie ma naukowych dowodów na to, iż wczesne badania kontrolne w gabinecie stomatologicznym, dzięki którym możliwe jest rugowanie próchnicy we wczesnym jej stadium, są efektywnym sposobem walki z próchnicą. Okazuje się, że wczesna prewencja wcale nie sprawia, że stan uzębienia kontrolowanych dzieci w starszym wieku jest lepszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   ksylitol  

POLECAMY W SERWISACH