PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Koniec Ramadanu - na fotelu dentystycznym znów bez obaw

szaft
28-07-2014, 12:13
Koniec Ramadanu - na fotelu dentystycznym znów bez obaw Podczas święta Ramadan wizyty u dentysty dopuszczalne są pod pewnymi warunkami (fot. sxc.hu)
Podczas trwającego miesiąc Ramadanu muzułmanie od świtu do zmierzchu powstrzymują się od spożywania posiłków. Połknięcie jakiejkolwiek substancji w tym czasie jest złamaniem obchodów święta. Czy dopuszczalne są w tym czasie wizyty u dentysty?

Dowodem na to, że wątpliwości mają sami muzułmanie jest fakt, że oficjalne stanowisko musiał zająć w tej kwestii centralny urząd do spraw islamskich - Islam Central Authority of Islamic Affairs and Endowments (Awqaf).

Najprostszą odpowiedzią, na pytanie, czy muzułmanin w czasie ramadanu może leczyć zęby jest ta, że może, o ile podczas zabiegu nie dojdzie do połknięcia krwi ani żadnych leków.

Centralny Urząd Spraw Islamskich apeluje o ostrożność podczas wyboru gabinetu oraz samego zabiegu. O ile to możliwe, do dentysty należy udać się dopiero po zmroku. Jednocześnie Urząd jest świadom, że dzisiejsze systemy ssące umożliwiają przeprowadzenie leczenia stomatologicznego bez ryzyka połknięcia niedozwolonych substancji.

Szczególną ostrożność zaleca się podczas iniekcji środków przeciwbólowych oraz ekstrakcji zębów. Te, w których może dojść do krwawienia powinny odbywać się po zachodzie słońca. Ta sama sugestia dotyczy wszelkich zabiegów kosmetycznych. Zdaniem Awqaf, przy większości z nich używane są duże ilości wody, która może być niezamierzenie połknięta.

Pacjenci, o ile już muszą skorzystać z pomocy dentysty, nie chcąc złamać zasad Ramadanu nie mogą także połknąć wypełnienia lub jego fragmentów. - Niektóre z nich zawierają substancje aromatyczne i smakowe - ostrzega Awgaf.

Tegoroczny Ramadan skończył się 27 lipca.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH