PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komórki macierzyste z zębów wyleczą udar mózgu?

DrBicuspid/jsz
06-05-2014, 13:53
Komórki macierzyste z zębów wyleczą udar mózgu? Komórki macierzyste z zębów wyleczą udar mózgu?
Australijscy naukowcy odkryli, że komórki macierzyste pochodzące z zębów, budową mocno przypominają komórki mózgowe. Autorzy badania opublikowanego w magazynie „Stem Cell Research & Therapy” sugerują, że mogłyby więc w przyszłości być wykorzystywane np. do leczenia udarów mózgu.

Odkrycia dokonano na Uniwersytecie w Adelajdzie. Naukowcy przekonują, że komórki macierzyste pochodzące z zębów są w stanie stworzyć sieci komórek podobne do sieci tych budujących strukturę mózgu. Nie rozwijają się identycznie jak neurony mózgowe, ale kwestią czasu i stworzenia odpowiednich warunków jest, aby tak się stało. 

- Komórki macierzyste z zębów mają ogromny potencjał, który sprzyjać może powstawaniu nowych komórek mózgowych i nerwowych , co mogłoby w istotny sposób pomóc w terapii chorób mózgu, przede wszystkim udaru - przekonuje dr Kylie Ellis, dyrektor ds. rozwoju z Uniwersytetu w Adelajdzie.

O tym, że komórki macierzyste są realną szansą na leczenie chorych po przebytym udarze mózgu mówi się od lat. Po udanych eksperymentach na zwierzętach, postanowiono zastosować je w terapii u ludzi. W Szkocji chorym wstrzyknięto komórki macierzyste do miejsca uszkodzonej tkanki mózgowej. Chorzy z całkowitym paraliżem zaczęli ruszać palcami i kontaktować się z otoczeniem, pacjent z zaburzeniami równowagi i niedowładem lewej ręki był w stanie samodzielnie chodzić i zawiązać sznurowadła. Nie udowodniono jednak, czy poprawa stanu zdrowia była bezpośrednim rezultatem terapii, czy też wynikała z efektu placebo.

Nie tylko udar 

W środowisku stomatologicznym o leczeniu z wykorzystaniem komórek macierzystych mówi się coraz głośniej. Kilka lat temu naukowcy z Michigan udowodnili, że użycie komórek macierzystych przy odbudowie tkanek w obrębie twarzoczaszki (głównie kości przed zabiegiem implantacji) jest szybszą, skuteczniejszą i mniej inwazyjną metodą w porównaniu z tradycyjną regeneracją tkanek.

W Glasgow, pewien stomatolog w celu pozyskania komórek macierzystych ekstrahował zęby mleczne swojej 7- letniej córce. Dentysta jest przekonany, że w przypadku choroby dziecka w przyszłości, zamrożone komórki macierzyste (na minimum 30 lat) pozwolą je wyleczyć.

W Polsce naukowcy starają się opracować metodę wytworzenia bioimplantu kości, który powstanie z komórek macierzystych umieszczonych na specjalnym rusztowaniu (skafoldzie). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
komórki macierzyste  

POLECAMY W SERWISACH